Setcard nakite çevrilir mi ve sorun olur mu

Bunu yapan yerler var mı ve iş yerinden sorun yaratırlar mı. Neden suç olsun veya sorun olsun anlamıyorum aslında. Bana veriyosun sonuçta onu.

Sorudan çok iç hesaplaşma olmuş. Sgakha

Ankara'dan tanıdığım bir dayı var. Yüzde 20 farkla kırıyor.
  • baal  (28.08.21 10:23:04)
Niye suç/sorun olsun? Çünkü onu sana veriyor ama vergiden düşüyor / gider gösteriyor. Ücret olarak verse vergisini vermesi lazımdı.

Ha şirketlerin giderleri vergiden düşüyor da bireylerin niye düşmüyor dersen haklısın, ama kanun böyle. Hatta komple vergi olayı etik değil bence.

Ankara'da bazı yerler komisyon alıp nakde çeviriyorlardı, yani öyle yerler var. Bazı marketlerde de alışveriş için kullanabiliyordun. Ama kurumsaldan çıkalı yıllar olduğu için son durum ne, tam olarak nereler yapıyor bilmiyorum.
  • plutongezegendegilmi  (28.08.21 10:23:46)
Herhangi bir sorun olmaz. Yalnız çek gibi komisyonla kıran yerler var. Benzinlik, restoran, market gibi yerler yapıyor genelde. Yalnız bazısı abartıp yüzde 20lere çıkabiliyor. En temizi market alışverişi yapan eş dost bulup onlarla halletmek. Ya da tanıdık restoran varsa %5-10 gibi bir rakama kırdırmak.

  • golgi aygıtı  (28.08.21 12:35:47)
Bu kartların işletmeye komisyonları yüzde 10-12 gibi oluyor bildiğim kadarıyla. Bir de adam parasını muhtemelen vadeli olarak tahsil edecek. Yüzde 10 ile kıran bulursaniz bravo. Yüzde 20 normal denebilir.

  • baal  (28.08.21 13:04:11)
Suç veya sorun değil.
Yüzde 20 komisyonun da hiçbir mantıklı yönü yok. Esnaf ne koparırsam kar gözüyle bakıyor.
-Yemeğe gittiniz 500 tl hesap geldi. Sen kartla ödesen esnaf bir şey diyebilir mi? Karta yüzde 20 komisyon alırım diyen esnaf diğer müşterilere tüm nakit işlemlerde yüzde 20 indirim yapması lazım.

Vergi konusu karışık. Temelinde brüt - net maaş ayrımı var. Çok büyük bir artısı yok şirkete.

Marketlerin her üründe geçirmemesi yine vergi ile alakalı.

Yemek kart şirketleri önden parayı alıyorlar ve yemeğin kdv'si kaçsa (şu an yüzde 8) o kadarını devlete veriyor.

Sen marketten farklı kdv oranlı bir ürün aldığında hesap karışıyor. O yüzden genelde satmıyorlar.
  • nickini vermek istemeyen uye  (28.08.21 15:56:50)