Buzluğa kışlık ne koyulur?

Yakında doğum yapacağım için muhtemelen yemek yapmaya vaktimiz olmayacak. Yaşadığımız şehirde yalnızız yanımıza kimse de gelmeyecek. Buzluğa bir şeyler stoklayalım dedik ne yapıp koyabiliriz? ( domates 40 kg hazırladık bile)

Paket paket doğranmış soğan alın derim. 2 baş sarımsak alın, hepsini soyup açılır kapanır buzdolabı poşetine koyup kaldırın. İstediğiniz zaman suyun altından geçirip ezebilirsiniz. Bezelye ve fasulye dönemi ne durumda tam bilmiyorum, bitmediyse onlar olabilir. Köfte yapıp atılabilir. Bolca haşlanmış nohut ve kuru fasulye saklayabilirsiniz.

  • whoosie  (24.08.21 10:55:32 ~ 10:56:12)
kislik olarak bilmiyorum ama yemek olarak bizim stok kofte ve mantidir. ozellikle manti cok pratik oluyor

  • ala09  (24.08.21 11:09:01)
Taze fasulye yemegi
Bamya yemegi
Haslanmis nohut, bakliyat
  • nax  (24.08.21 11:11:23)
Köfte +1
Bol bol yapıp koyun, çıkarıp pişirmesi çok pratik olur. Yalnız birbirlerine yapışmasınlar diye buzdolabı poşetlerine tek sıra yerleştirin, araya kağıt vs konsa bile üst üste koyunca yapışıyorlar. Ya da bir tepsiye (altına kağıt ya da poşet koyup) dizerek dondurun önce, donduktan sonra saklama kabına alın, o zaman yapışmazlar.

@whoosie'nin söylediklerine ek olarak buğday haşlayıp koyabilirsiniz, çok güzel doyurucu salatalar yaparsınız ya da çorbalara vs.

Mercimek çorbası, balkabağı çorbası vs gayet güzel dayanıyor buzlukta. Çorba yapıp ufak porsiyonlar halinde dondurabilirsiniz. (Tarhana da dondurulabiliyor ama zaten hazır çorba gibi piştiği için gerekmez herhalde.) Sadece krema koyduğunuz çorba varsa kremasız dondurun, çözülüp ısıtırken eklersiniz.

Patatessiz sebze yemeklerinin neredeyse hepsini dondurabilirsiniz. (Patates donup çözülünce sevimsiz oluyor.)
  • kobuzchu kiz  (24.08.21 11:11:33)
hasşlanmış nohut ve kuru fasulye. yemek yaparken soğanı kavurup bunu atınca 10 dakikada oluyor

  • kisa  (24.08.21 11:27:29)
Porsiyonlara ayrılmış tavuk ve köfte.
Yufka içine biraz çeçil peyniri sarıp sigara böreği dondurabilirsiniz.
Ayrıca dilimlenmiş muz stokluyorum. Yeri gelince farklı meyve parçaları ve sütle blenderdan geçiriyorum.
Fasulye, bamya hepsi hazırlanıp dondurulabiliyor.
Ben yapmıyorum ama kıyma harcı hazırlayıp donduranlar var.
Tüketiyorsanız mantı.
Haşlanmış baklagiller.
  • ruhen hastayim ben  (24.08.21 11:28:24)
annemle birlikte kasa kasa domates alıp kış için kavanoz içinde soslar hazırlıyoruz. bununla birlikte barbunya, bamya, bezelye vs de alıyoruz. yemek yaparken soğan doğrayıp üzerine de bu domates sosu ve atıyorum barbunya koyuyoruz yarım saatte yemek hazır oluyor.

bu domates soslarıyla domates çorbası ya da menemen de yapıyoruz.

bir de genelde herkes yeriyor ama şu bimdeki dondurulmuş uskumru vs iyi. balık vs de hemen şipşak pişirebilrisiniz. annem bir de ekmek kurutup toz haline getiriyor şinitzel yaparken kullanmak için.

kuru fasulye ve nohut zaten her zaman var onu zaten her dönem bulursunuz.

annem haşhaşlı gözlemeler yapıp dondurur. katmer yapıp dondurur. mantı yapar dondurdur. kol böreği koyar.
  • Hallegadola  (24.08.21 12:09:35)
Yaprak sarıp koyun, çıkar pişir oh. Biber dolması vb de olur. Kışın haşlamayı çok yapıyorum. Sürekli bir gerdan pişirme aşaması oluyor, onun gibi ön pişirme isteyen et vb. Kemik, et suları da saklanabilir. Sebze ve balik çorbasında kullanmak üzere küçük doğranmış sebze dondurabilirsiniz.

  • beetlejuice  (24.08.21 12:43:46 ~ 12:46:50)
İçli köfte dondurup koyabilirsiniz mis gibi yeniyor.

  • Biven  (24.08.21 13:05:25)
kırmızı kapya biber. ister közleyip, izster jülyen doğrayıp. yeşil ve sarı biber de doğranabilir aynı şekilde.
patlıcan közleyip kaldırdık.
domates kaynatıp poşetlere koyuyoruz ayrıca.
kıymaları sulu köftelik olarak hazırladık. ayrıca normal köfte olarak da.
bezelye ve barbunya depoladık deep freeze için.

ultra kurtarıcı oluyorlar. hele ki bebekli aile için.
  • mermize  (24.08.21 13:32:37)
@biven içli köfteyi aşeriyorum aylardır nerden bulup koyucam bilmiyorum:((

  • suicides underground  (24.08.21 15:34:54)
yaylanın hazır haşlanmış bakliyatları var, pratik onlarda sotklayın bence, buzluğunuz küçükse yerden tasarruf edersiniz.
+1 köfte dondurabilirsiniz +1 hamburger köftesi tabii (refikanın hardallı pekmezli tarifi güzel baya)
küp küp doğranmış tavuk koyabilirsiniz, sotelik hazır oluyor
ben fırında pide veya lahmacun yaptırıp iki iki onlardan da donduruyorum, tost makinasınıda ısıtınca şipşak oluyor
sebze çorbası karışımı hazrılayıp birer çorbalık paketliyorum (kabak, havuç, kereviz vs rendesi karışımı)
sigara böreği veya tek tek gül böreği gibi börek yapılabilir +1
mercimek çorbası donduracaksanız içinde patates olmamasına dikkat edin donup çözülünce pütürlü garip bir yapıya dönüşüyor.
+1 pişmemiş sarma veya dolma da konabilir
annem bamya soğan domates (çiğ) üçlüsünü tek yemeklik hazırlayıp koyuyor çıkarıp pişirmek kalıyor sadece, tavsiye ederim. taze fasulye de aynen yapıabilir. iki taze anne arkadaştan duyduğum kadarıyla bamya yenince çocuk rahatsızlanıp uyumayabiliyormuş, siz yine de dikkatli tüketin.
+1 hazır doğranmış soğan veya siz doğrayıp koyun, çook kurtarıcı oluyor
kek pişirip atabilirsiniz, çıkınca gayet tazeliğini yapısını koruyor
izmir köfte yapılıp pişmiş halde konabilir
fırında makarna da pişmiş halde konabilir, çıkınca iyi oluyor.

bir de instagramda @zeynepinharikalardiyarı diye biri vardı o da doğum öncesi benzer bir hazırlık yapmıştı buzluk için eski postlara bakılabilir, kesin başkaları da vardır, denk gelirsem editlerim
  • ruz  (24.08.21 17:37:20 ~ 17:38:05)
@ruz çok çok teşekkürler detay detay yazmışsınız<3

  • suicides underground  (24.08.21 19:41:23)