sıfır araçla uzun yola çıkılır mı?

merhaba,

sıfır araç -dizel, otomatik- alıp 100-150 km istanbul içi kullandıktan sonra uzun yola (git gel 1500-1600 km) çıkar mısınız?

alışma süresince uzun süre aynı devirde kullanmama -otomatik araçla nasıl olacaksa artık :)-, ani hız ve ani fren yapmama gibi tavsiyeler dışında tavsiyeleriniz olur mu?

teşekkürler.

olur cok da guzel olur rodaj yapmis gibi olursun.

gerci yeni arabalarda buna pek gerek yok da.

arabayi cok sikistirmayin. zaten kitapciginfa yaziyor. 3000 deviri gecmeyin yazar.
kisacasi nazik kullanin frende de gazda da zorlamayin.
guzel denk gelmis. iyi yolculuklar fariniz da yolunuz da acik olsun.
  • turbo sadık  (25.06.21 08:09:33)
çok zaman uzak şehirlerden sıfır araba alıp geldim. hiçbir problem olmaz.

  • skyangel  (25.06.21 08:23:26)
3000 devir ustune cikmayin +1.
iyi yolculuklar.

  • cooperr  (25.06.21 08:28:47)
ilk 1000 km sonrası serviste yağının değişmesi ve genel bir kontrolden geçmesi gerekmiyor mu? yağı değiştikten sonra bir şey olmaz.

  • orient blue  (25.06.21 08:52:38)
yani neden çıkılmasın ki? 0 araç ne sıkıntı yaratacak ki? araba sonuçta bas git. bin km bakımı falan vs. çok da önemli değil.

  • mikahakkinen  (25.06.21 09:34:30)
Ramazan Bayramı yasaklarında sıfır arabayla 2000 km uzun yol yaptım, sorun yok. 1000 km bakımına 2300 kmde gittim. bakımdan ziyade kontrol amaçlı o, fabrika çıkışında görülmeyen bir hatası varsa çıksın diye.

  • temasettin  (25.06.21 09:43:08 ~ 09:43:23)
Uzun yola çıkılmamalı. Çıkılacaksa da dikkat edilmeli. Uzun araştırmalarım sonucu notlar almıştım aşağıda sıralıyorum. Bu arada yapmasanız da olur ama rodajı tertemiz tamamlamak için yapılması gerekenler şöyle;

-ilk 150-500km arası komple yağ değişimi yapılmalı çünkü pistonlar yataklarda çalışmaya başladığında aşındırarak demir tozları atabiliyormuş. Aracı yüksek devirde kullanmak bu demir tozlarının çizikler oluşturmasına sebep oluyormuş. O yüzden ilk km'lerde yağı değiştirerek temizlemek gerekiyormuş.

-ilk 1000km de bu yüzden uzun yol tavsiye edilmiyor. 2000-3000 devri geçmemek gerekiyor. Motora zarar vermemek için. Yavaş yavaş kıvama getirmek gerekiyormuş. Öyle basayım vereyim gazı, vereyim devri de bir kendine gelsin düşüncesi yanlışmış.

-ortalama 1000km sonrası değişken vites koşullarında, artık 4000 devri geçmeden mümkünse şehir içinde kullanmak gerekiyor. 1500km ye kadar gaza abanılmamalı. Yeni spor araçlarda bilinçsiz kullanıcılar alıp ooh bir basıp deneyip uzun yolda dediği için motoru eline aldıkları çok oluyormuş daha piston kendi yatağını tam oluşturmadığı için.

-1500den sonra biraz daha performanslı kullanılabilir. 1500 ile 5000km arası 6-7-8. devirlere kademeli olarak çıkılabilir.

-5000km sonrası istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
  • ananiyimioguz  (25.06.21 09:49:05 ~ 09:54:28)
cevaplar ve iyi niyet temennileri için teşekkürler.

uzun yola çıkmadan önce ilk yağı değiştirmeyi planlıyorum zaten. ilk konulan yağ daha kalın olduğu için ve ilk aşınma partiküllerini içereceği için değiştirmek mantıklı geliyor.

sonrasında ise, fazla devire girmeden, ani hareketlerden kaçınarak sürüş planlıyorum zaten.
  • altinci nesil caylak  (25.06.21 10:42:45)
Abi herkes uzman masallah.

Rodajda degisken devir tavsiye edilir, uzun yolda sabit devirle kullandigin icin yeni arabayla uzun yola cikilmaz.

Ha ciksan ne olur senden sonraki 10. Sahibi falan uzulur sen uzulmezsin.
  • divit  (25.06.21 10:53:54)
Hatta uzun yola cikacak motorcular arkadasina veriyor al bunu sehir ici kullan biraz motoru yipransin diye.

  • divit  (25.06.21 10:54:47)
abi ne alakasi var. yeni motor diyor.
yeni motorda ilk 1000 km yag degisimine falan gerek yok. kac yil oncesinin geyikleri bunlar.
ha sen kendin motor yaptirirsin o zaman ustan uyduruksa capak kaldi diye evet 1000 km'de dersin yagi degistir diye.

sifir arabada capak olmaz aksilik olmadigi surece. her motor zaten deneniyor test ediliyor.

yeni motorla uzun yola cikilmaz ne demek.

650.000 tl para saydim astra aldim. uzun yolda mal cekecem diye. iyi o zaman araba yeni diye kirkayagi yola cikarmayayayim yatsin garajda, tirlar da ilk 10.000 km sehirici dolassin, oyle bi sey olabilir mi?

parca kalacakmis capak atakmis. ben o zaman arabadaki yag filtresini atiyorum cope demek ki bir ise yaramiyor bir daha da para odemem almayacam yag filtresi mazot filtresi.

trabzonda satilan opelleri de geri getirin arkadaslar. 20 senedir kimseye uzun yol yapmayin demedik. motor omrunden yetkilisi servis kaynakli azalma yasatmisizdir. geri getirin araclarinizi :)
  • turbo sadık  (30.06.21 10:39:55)
uzun yola sıfır araçla çıkmaktan daha mantıklı bir şey düşünemiyorum.

  • burya  (30.06.21 11:19:23)
@turbo sadık, bu mühendis arkadaş başka bir gezegendeki motorlardan mı bahsediyor peki;

youtu.be

Asıl mit olan bence "yeeenim sen bi uzun yola çık bas" dır bence. Zaten faydalı olanı öğrenip açıklamaya çalışıyoruz. Yoksa isteyen istediğini yapsın. Öyle de kullanılır ama mükemmel şekilde tamamlanmamış olur rodaj yani.
  • ananiyimioguz  (30.06.21 11:27:30)
bunlar hep kullanma klavuzlarında yazıyor ama okumuyorsunuz
www.seat.com.tr

Yeni bir motor, ilk 1500 kilometre (1000 mil) boyunca rodaj ile sürülmelidir. İlk birkaç çalışma saati esnasında, motor iç sürtünmesi ileride meydana gelecek sürtünmeye nazaran çok daha fazladır

Aracın ilk 1500 km’de (1000 mil) sürülme şekli gelecekteki motor performansını etkiler. Aracın kullanım ömrü boyunca (özellikle motor soğukken) orta hızda sürülmelidir, bu motor aşınmasını azaltacak ve kullanım ömrünü artıracaktır. Aracı asla son derece düşük motor Çalıştırma ve sürüş devirlerinde sürmeyin. Motor “düzensiz” çalışırken her zaman daha düşük bir vitese alın.

İlk 1000 km veya 600 mil için, dikkat edin:
● Tam gaz kullanmayın.
● Motoru maksimum hızının üçte ikisi üzerine
çıkmaya zorlamayın.
● Römork çekmeyin

1000 ile 1500 kilometre arasında (600 - 1000 mil) gücü, kademeli olarak maksimum
hız ve yüksek motor devirlerine ulaşana dek artırın.

bence şehir dışı ideal
  • bir soru sorcam  (30.06.21 12:37:26)
www.youtube.com

bu abi mükemmel anlatmış
  • bir soru sorcam  (30.06.21 12:43:39)