Bionluk - Vergi Sorusu

Vergi sorularımla kafasını şişirdiğim üyelerden özür dileyerek söze giriyorum. Şimdi, küçük işler (internetten ürün satma gibi) için IBAN numaramı atıp doğrudan insanlarla para alış verişi yapmak yerine; Bionluk gibi siteler aracılığıyla para almanın daha az riskli olduğuna kanaat getirdim. Ayrıca bu site devletin gözünde "vergisiz iş yapıyor bunlar" kıvamına gelir mi, onu merak etmekteyim? Bionluk'u ya da benzeri freelancer sitelerini düzenli kullanan arkadaşlar bilgilendirebilir mi?

Bana kalırsa Bionluk daha riskli. Çünkü neye hizmet ettiği ortada. Üstelik bir de Bionluk'un kestiği 10%'luk komisyon var 20% de olabilir.

  • İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi  (08.06.21 22:21:27)
Kucuk isler cok kazandirmiyorsa devletin bu konularda muafiyetleri var. Onlara girebilirsin.

  • divit  (08.06.21 23:10:31)
Neden böyle bir kanaate sahip olduğunu bilmiyorum ama maliye, bionluk gibi bir sitenin verilerini incelediği takdirde kim kiminle ne zaman ne tutarda, hangi ürün için alış-veriş yapmış, bütün detaylarıyla dökümüne ulaşmış olur ve ticaret yapmadığını iddia edemezsin. Banka işlemleri ise göreceli olarak daha belirsiz çünkü ortada sadece transfer var, ne karşılığı olduğunu banka bilmez. Her iki durumda da sen bişey olmuyor nasıl olsa diye takılıp işleri büyütürsen ve birkaç sene sonra maliye geriye dönük olarak inceleme yaparsa başına büyük dert alırsın.

  • mikro patlama  (08.06.21 23:18:11)