Kira Kontratında 1 yıl dolduktan sonra evden çıkma durumu

Selam,

Kira kontratı 1 yıl olunca ve kontrat dolmadan çıkınca ev sahibinin kalan ayların kirasını istemeye hakkı var diye okudum başka bir duyuruda.

Başka bir yerde de kira kontratı her yıl kendiliğinden yenilenmiş sayılır diye okumuştum.

Diyelim ki biz 1 yılı doldurduk, 2. yılın ortasındayız. İstediğimiz zaman evden çıkabilir miyiz?

Makul bir süre öncesinde haber vererek çıkabiliyor olmanız lazım. Bu da yaklaşık 2-3 ay oluyor, 4'ü geçtiğini de pek görmedim.

  • cursor  (07.06.21 13:33:44)
Ya bu insanlar nasıl kontrat yapıyor anlamıyorum. Benim ev sahibimle yaptığım sözleşmede 1 ay önceden bildirme şartı vardı. O şarta göre bildirip çıktım.

12 ay kalacağımı garanti etmiyorum ki ben sözleşme yaparken.

Ayrıca o dönem araştırırken eğer ev sahibiniz kabul etmiyorsa ev boşaltığınızda noter çağırın, onaylattırın evi boşalttığınızı, oturmadığınız ev için sizden kira alamaz şeklinde yönlendirmeler okumuştum.
  • zimbirik  (07.06.21 13:37:40)
sözleşme 1 yıl olarak yapılmışsa ve sonrasında yenilenmeden devam ederse belirsiz süreli sözleşmeye döner, yıllık olarak tekrarlanmış gibi olmaz yani. burada sözleşmede "şu kadar tarihten önce haber verilerek çıkılabilir" tarzı özel madde yoksa, makul süre önce haber verilerek çıkılabilir. makul süre de genel geçer kural da 2-3 aydır.

  • altinci nesil caylak  (07.06.21 14:52:50)
Yukarıda yazan bilgilerin tamamı yanlış.

  • Mistyimage  (08.06.21 05:52:59)
@Mistyimage, doğrusu nedir?

  • king lizard  (09.06.21 22:59:10)