Ne okurdunuz

Gunumuz turkiyesinde 5 yada 6 sene sonrasini da hesap edip, Lisede hangi bolumu secip üniversitede ne okurdunuz.

2023 seçimleri sonrasında bile ülkenin rayına iyi kötü oturmasının en az 20 yıl olacağını düşünürsek, en kısa sürede beni yurtdışına çıkaracak bölümler okurdum. bilgisayar-yazılım müh. vs.

  • fff02561  (30.05.21 19:06:15)
Valla hocam gunumuz turkiyesinde birak 5-6 sene sonrasini bir hafta sonrasini bile hesap etmek imkansiz. O yuzden benim sececegim bolum 5-6 sene sonrasini hesaplama olayindan ziyade neyi yapmak istedigime gore sekillenirdi. Lisede sayisal secerdim sonrasina da duruma gore karar verirdim.

  • j r r tolkien hayrani  (30.05.21 19:06:45 ~ 19:07:01)
Ben makine mühendisliği okudum ama bilgisayar mühendisliği okuyabilirdim. Alan yine aynı zaten lisede, fen bilimleri.

Dil seçip iyi üniversitelerde İngilizce öğretmenliği okuyabilirdim.
  • dissendium  (30.05.21 19:07:59)
98 senesinde "gitme, üniversiteye giremezsin" demelerine rağmen anadolu teknik lisesi yazılım bölümüne sınavla girdim. liseden mezun olur olmaz çalışmaya başladım. sonrasında 2 yıllık falan okuyup 7 sene evvelde dgs ile lisans (bilgisayar öğrt.) bitirdim. yurtdışı iş teklifi falan aldım ama ailevi nedenlerden ötürü kabul edemedim (hasta, bakıma muhtaç ebeveynler) remote olarak yurtdışına iş yapıyorum. hâlâ bu bölümü tercih ederdim. çünkü geleceği vardı ama sektörün bu denli büyüyeceğini çok az insan tahmin edebilirdi.

edit: birincilikle girdiğim bitirdiğim liseye ikinci olarak da mezun oldum.
  • phonex  (30.05.21 19:11:33 ~ 19:12:14)
Teknik lise, kaynak, döküm, kalıp vs

  • kisa  (30.05.21 19:13:44)
ben liseden sonra okumazdım. bu 4 senede herhangi bir konuda kendimi geliştirmek için işe girerdim, 4 sene sonra o işin her şeyini öğrenmiş olur kendi işimi kurmak için kolları sıvardım. bu restoran da olabilir, kuru temizleme de olabilir, petrol istasyonu da olabilir. neyi istediğine ve ne kadar kazanman gerektiğine göre kendin bulursun.

  • etna  (30.05.21 19:33:26)
Gerçekten başarılı bir öğrenci olduğumuzu varsayarsak:
1. Fen lisesi, daha sonra önü açık bir mühendislik
2. IB diploması veren bir okula gitmek, hazırlık okumak mümkünse, IB diplomasıyla yurt dışında okumak.
  • black holes in the sky  (30.05.21 19:33:51)
Fen lisesi + diş hekimliği

  • somethinginthewayshemoves  (30.05.21 19:37:54)
1) sayısal seçip endüstri mühendisliği ya da ilgi var ise bilgisayar okurdum (iyi bir üniversite kazanabileceğime eminsem)

2) olmazsa ingilizce öğretmenliği, çeviribilim falan kasardım boğaziçinde. ordan bir şekilde başka bir sektöre sekerdim.
  • a darkness coming  (30.05.21 20:05:41)
çok iyi derecede yabancı dil öğrenir, mutlaka bilgisayar ile ilgili bir bölüm okur kendimi de geliştirirdim.

  • roket adam  (30.05.21 20:21:42)
Robert koleji+amerikada burslu tıp eğitimi
Ya da
Romanya gibi doğu bloku ab üyeliği olan bir ülkede tıp eğitimi ve almanyada doktorluk
  • filipis  (30.05.21 21:14:28 ~ 21:22:20)
Lisede mf, sonrasinda bilgisayar-yazilimla ilgili ne oluyorsa. Okurken ingilizceyi/isle ilgili yetkinlikleri gelistirirdim. Iyi olan bilgisayarciya hep ihtiyac olacak

  • fakyoras  (30.05.21 22:06:42)
hiçbir şey okumazdım. okusam da hobi olarak falan okurdum. ben mühendislik yapacak insan değilim. iibf mezunuyum zaten o yüzden de. okudum bölüm 4 senelikti. 30-35 saatlik video eğitime sığardı.(türkçe-tarih-etik vs. gibi gereksiz dersleri çıkardığımı varsayıyorum)

edit: çok çok iyi bir ünide olsa belki daha iyi olabilirdi tabii de o okullara girmek için gerekli ders çalışma potansiyeline sahip değilim.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (30.05.21 22:10:02 ~ 22:12:43)