işten çıkarılma ve tazminat hk

bir tanıdığım geçen sene işten çıkarılmıştı 1,5 sene kadardır dava mahkeme uğraşıyorlardı bugün ise mahkeme ücreti hesaplama ve üniversiteye bildirim de mi ne bulunacakmış (üniversite bünyesinde çalışan tanıdık tamamen keyfi, başkasını işe almak için işten çıkartmıştı). yaklaşık 12-15 senedir aynı yerde çalışmış.

gidilen avukat 155bin tl civarı bir para alınabileceğini söylemiş. yakın zamanda ben de tanıdığımla avukat'a gidecem de biraz bilgi sahibi olmak istiyorum.

bu 155bin tl'ye geçen seneden beri işleyen faiz dahil mi?
üniversite uzlaşmayı seçerse ve sallıyorum 100 verelim konu kapansın derse ve kabul etmezse işten çıkarılan kişi mahkeme yaklaşık 1 sene kadar daha mı sürecek?
son olarak uzlaşı miktarı kabul edilmedi ve x ay ya da yıl kadar mahkeme uzadı. o zaman da geçen sürenin faizi ekleniyor mu?

yardımcı olacaklara teşekkür ederim

detaylar belirtilmemiş. bunu belirleyen bir çok unsur var. örneğin haftalık 45 saat çalışma mesaisini aşmış mı? asgari üzerinden gösterilip elden yüksek maaş mı verilmiş? sigortasız mı çalıştırılmış. sgk devreye girmiş mi? bu konuda bir çok bilinmeyen değişken var. falanca bu para almış ben ne kadar alırım üzerinden yürümez. sizin tüm durumunuzu avukata aktarmanız avukatın da kendi tecrübelerinden size bilgi vermesi lazım.

  • phonex  (18.05.21 21:15:15)
155 bin temyiz sınırıni da aşıyor. Yerel mahkeme bugün bitse paraya kavuşma min. 5 sene

  • dre mithatoğlu  (18.05.21 22:45:49)