çalıştığınız şirket gelir verginizi ödemezse

biliyorsunuz sgk'lı çalışırken şirket anlaştığınız brüt rakam üzerinden gelir vergisi vs kesintilerini yapıp devlete ödüyor. ancak bazı durumlarda, teşviklerde bu ödenecek sgk primi, gelir vergisi vs noktasında devletin şirketlere sağladığı bazı kolaylıklar mevcut.

diyelim ki şirket x bir kuraldan faydalanarak gelir vergisi kesintisini yapmamış.
sonrasında ortaya çıkıyor ki şirket aslında o x teşvikten faydalanmak için gerekli şartları taşımıyormuş, yalan söylemiş, vs vs. dolayısıyla çalışanların vergileri eksik ödenmiş oldu.

ileriki dönemde olası bir denetimde, eksik ödenmiş kısım şirkete mi ödetilir, yoksa çalışana mı? burada sorumlu şirket midir yoksa çalışan mı yani?

İlk yükümlü kimse son yükümlü de odur. Şirket öder. Aynı şey sgk için de geçerli. Siz orada çalışan konumundasınız ve devlet bunu işverenden talep ediyor sizden değil.

  • Unde bach canim  (19.04.21 23:50:04)
vergiyi kesip devlete ödemekle yükümlü olan kişiye "vergi sorumlusu" denir. yasal tabir bu.

yani personelden vergi kesmesi gerekirken herhangi bir sebepten dolayı kesmeyen, eksik kesen, teşvik var zannedip kesmeyen ama aslında teşvik şartlarını taşımadığı için sehven kesmemiş vs. durumlarda bütün sorumluluk işverendedir. zira vergi sorumlusu işverendir.
  • kibritsuyu  (19.04.21 23:50:21)
brütünden kesilip eline gelir vergisiz şekilde geçiyor dimi? muafız diye çalışanlarına veriyolarsa (pek görmedim ama) şirket sizden geri talep edebilir belki

  • sen nasıl bir insansın  (20.04.21 00:17:39 ~ 00:18:32)