Bilgisayar mühendisliği okuyorum, matematik içeren alan önerisi?

Bilgisayar mühendisliği ikinci sınıf öğrencisiyim. Matematiği sevdiğim ve matematik içerdiğini söyledikleri için geldim ama şu an uzaktan kumanda falan programlıyoruz ve tamam Java Python ML falan öğreniyorum web şu bu tasarlıyorum ama sıkılıyorum. Matematik soruları çözerken on saat çalışır zamanın nasıl geçtiğini anlamazdım. Öyle bir şey arıyorum, bana uzmanlaşabileceğim bol matematik içeren bir alt alan falan önerebilir misiniz?

Fizik, matematik, astronomi gibi bölümlerden çap ya da yandal yap eğer üniversitende varsa bu bölümler

  • Gabriel  (31.03.21 15:36:17)
Gabriel: İstediğim bir diploma daha değil, diploma umrumda değil. Bilgisayar mühendisiliğinin programlama kısmına değil matematik kısmına odaklanmak istiyorum kariyerimde. Onu nasıl yaparım?

  • stormborn  (31.03.21 15:37:55)
(bkz: automata theory)
(bkz: lambda calculus)
(bkz: computer graphics)

Bunlar 1-2 yıl idare eder sanırım.

Ayrıca:
bartoszmilewski.com

Sarar mı bilmem ama neyin ne olduğu hakkında fikir edinmek için güzel:
plato.stanford.edu
en.wikipedia.org
  • plutongezegendegilmi  (31.03.21 15:38:31)
plutongezegendegilmi: Bunlar harika, teşekkür ederim. Kolları sıvayıp girişeceğim yalnız bir sorum olacak, nasıl bir kariyer yolu izleyip planlamasını yapmalıyım ki işim tamamen matematikle olsun? Yazılımcı olmak istemiyorum. Gördüğüm tek seçenek akademik kariyer yapıp merak ettiğim konular üzerine yayınlar yapmak şu an...

  • stormborn  (31.03.21 15:45:18)
"Sadece matematik" için akademi ne yazık ki. Ki orada da istediğiniz konuda çalışabileceğinizin garantisi yok. Bi de akademi sıkıcıdır (matematik var diye demiyorum), bürokrasisi ayrı hocalarla uğraşma ayrı, parasızlık ayrı bi durum.

Hem az kod yazıp çok matematikle uğraşabileceğiniz, hem de piyasada çalışabileceğiniz alanlar da var. Data scientist'ler (illa ML olmak zorunda değil) böyle işler yapıyorlar, benim denk geldiklerimin çoğunun doktorası falan da var. Biyoenformatik de benzer bir alan, TR'de iş yok ama bu biontech aşısı vs. sonrası epey ilerler herhalde.

Bir de algoritma yarışmaları / hackathonlar oluyor, yerinizde olsam onlara katılmaya çalışırdım öğrenciyken. Pratik yapmak için süper ortamlar.
  • plutongezegendegilmi  (31.03.21 16:00:23 ~ 18:07:18)
pluton'a ek olarak, kendi gecmisimi de goz onunde tutarak cryptography ve computer vision(image processing, media processing vs) diyorum.

  • tannen  (31.03.21 16:15:55)
umarım yanıltmam, pek bilgili olduğumu söyleyemem ama, computer science diye fen fakültelerinde fizik, matematik gibi bir bölüm var. hangi üniversitelerde mevcut bilmiyorum, bir dokuz eylülde görmüştüm.

  • tey tey  (31.03.21 17:15:14)
Salt matematik istiyorsam kriptoloji, reelde is yapma potansiyeli olarak veri analitigi benim ilgimi cekerdi sizin yerinizde olsam

  • pofudukayi  (31.03.21 23:22:46)
istatistik önemli, bununla beraber, fizik (baya bildiğin fizik, oyunlarda çok kullanılır), kriptoloji de iyidir. bunlar dışında hackerrank, codeleet'deki soruları da çözmeyi deneyebilirsin. bunların içerisinde direk matematik ile ilgili olmayan sorularda var ancak matematik ile ilgilide sorular var.

birde matematik sorularının (olimpiyat soruları gibi) yazılım ile çözmeyi deneyebilirsin.
  • selam  (31.03.21 23:58:52)