Aralikli oruc yapanlar bakabilir mi?

Aralikli oruc denemek istiyorum yarindan itibaren. Ben mesela yarin sabah 9da uyanacagim 9dan itibaren desem 14 saat tutsam gece 23.00e denk geliyor. O saatte yyemek yemem ne kadar mantikli zaten 12.30 gibi uyuyorum. Bu saatleri nasil ayarlamak gerekir? Bir de bunu deneyip kilo verebilen var mi cidden vermek istedigim bi 8 kilom var da.

Son öğününü akşam 19:30’da yiyeceksin sonra da sabah 9:00’da yiyebilirsin. Oldu sana 14 saat.

  • dougsampson  (14.03.21 18:38:25)
Gündüz mü yapmak istiyorsunuz aralıklı orucu anlamadım neden 9dan 14 saat saydınız.

Genelde 16 öneriliyor. 20:30 gibi son yemeği yiyip ertesi gün 12:30 da öğle yemeği ile bitirebilirsiniz. Ben o şekilde yapmaya başladım.
  • fezagezgini_4  (14.03.21 18:46:37)
Kilo veren çok var. Biri benim biri de eşim. Dört beş kilo verdi eşim. Ben de iki üç kilodan fazla verdim. Ben if yapmadım bu arada, eşime uydum çoğu zaman o yüzden kilo verdim. Tek başına yemek yiyemiyorum genelde.

  • mezarkabul  (14.03.21 18:58:52)
en son yemek yeme saatinizden itibaren insüliini uyaracak hiç bi şey yiyip içmeyeceksiniz amaç bu. çay su soda kahve serbest. bazı meyveli bitki çayları bile insülini uyaracağı için önerilmiyor. akşam son yemeğiniz saat 7yi geçmesin. ilk başlarda zorlayabilir baş ağrısı el ayak titremesi gibi, alışıyor ama. vakit zamanında 4 ayda yavaş yavaş 11 kilo vermiştim ben.

edit: instagramda dr rengin börekçi ve diyetisyen alican demiroğlu'nu takip etmenizi öneririm.
  • dedim ben sana  (14.03.21 19:00:59 ~ 21:49:57)
Asırlardır yapıyorum.
En rahat yöntem şu,
Akşam makul saatte yemek ye, Benim için 6, ertesinde gün de kahvaltıyı atla.
  • kisa  (14.03.21 19:01:25)
Ben akademik yazi okuyarak yapmaya basladim. Vucut once o gun yediklerimizi sonuna kadar sindiriyor, bu sindirme suresi 12 saati buluyormus. O nedenle 12 saat bir sey yemeden durmazsak sadece o gun yediklerimizi harciyoruz, birikmis yaglardan harcamiyoruz. 12 saati gectigimiz zamanlarda vucut biriktirdigi yaglari harcamaya basliyor. Bu nedenle genelde 16 saat oneriliyor. 8 saati uykuda geciyor.

Yemek yedikten sonra 12 saat vucut insulin salgilayarak yediklerimizi eriritiyor. Yediklerimiz bitince glucacon salgilaniyor. Glucagon yag yakma enzimi. Vucut onu salgiladigi zaman kilo vermeye basliyoruz. Bu da ancak 12 saat yemek yemeyince oluyor. Ancak bu durum kimi kisilerde 14 saat de olabilir, onregin pandemi doneminde evden cikmiyorum. Bu nedenle en az 14 saat bir sey yemeden durmak istiyorum. 16 olabilirse harika ama aksamlari ders calismam gerekiyor, fazla ac kalinca dersler yerine yemek dusunuyorum.
  • howfaristhesky  (14.03.21 19:53:28)
Aylardır yapıyorum. Bir hafta zor geçmişti. Sonrasında if yaptığımı bile unuttum. Bünye çabuk alışıyor. Ancak ben kilo veremedim :’) ufak tefek değişimler oldu sadece. Kiloluysanız daha kolay verirsiniz o ayrı.

  • ruhen hastayim ben  (14.03.21 19:55:59)
Çok yanlış anlamışsınız kimse de dememiş. Orucu gün boyu tutmuyorsunuz. 16/8 sisteminde 8 saat yemek yeyip 16 saat aç kalıyorsunuz.

Diyelim 9'da uyandınız ve kahvaltı ettiniz. Akşam 17'ye kadar istediğinizi yiyebilirsiniz. 17'den sonra ertesi gün sabah 9'a kadar da sadece şekersiz kahve, çay, su ve soda tüketebilirsiniz.

Akşam 17'den sonra acıkırım derseniz o zaman da şöyle yapabilirsiniz: 9'da uyandınız, 12'de kahvaltı ettiniz. Akşam 20'ye kadar yiyebilirsiniz ve 20'den sonra ertesi gün 12'ye kadar yine aç kalmanız gerekir.
  • jacque  (14.03.21 20:01:16)