Sürekli Telefonla Konuşan İş Arkadaşı

Çalıştığım yer bir kamu kurumu. İş yerinde odada 3 kişi çalışıyoruz ve odamız biraz tenha sayılacak bir yerde. Bu sebeple geçerken uğradım diye içeri giren, çıkan pek olmuyor. 3 kişiyiz ama uzak çalışma dönüşümlü olarak devam ediyor, bu sebeple odada birisi ben 2 kişi bulunuyor.

Diğer iki kişi aynı müdürlüğün personeli, ben ise farklı bir müdürlüğe bağlıyım. Şikayetin konusu da bu iki personelden birisi. 8 saatlik mesaimizin abartısız 5 saatini telefonda kişisel görüşmeleriyle geçiriyor. Arkadaşını, kuzenini, sevgilisini vs. arayarak geyik muhabbeti yapıyor ve benim odada olmamdan da herhangi bir çekincesi yok. Bütün gün yapılan muhabbetleri dinlemeye maruz kalıyorum. Mesela bugünkü konu yakın bir zamanda isteme olayları olacakmış, istemeye gidilecek evin terası varmış, havalar ısındığı için kahveler orada içilebilirmiş, bu sayede virüs tehlikesi de azalırmış vs.

Bir süredir uzak çalışmadaydık ve herkes evindeydi, haliyle rahattı. Bazıları sanırım daha rahattı ki bu rahatlıklarını kaybetmek istemiyorlar, bir taraftan işlerini yapıp diğer taraftan yakınlarıyla konuşuyorlar. Eğer odaya birisi gelirse veya müdürü ararsa telefonu kapatıyor veya dışarı çıkıyor ama daha sonra yine gelip masasında konuşmaya devam ediyor.

Ben kurumda 9, birimde ise 1.5 senedir çalışıyorum. Kendisi benden daha önce o odadaydı, ben sonradan geldim. Daha önce sorun yaşadığım insanlar oldu ama kimseyi bir üst amire şikayet edecek seviyeye hiç gelmedim. Yine bunu da şikayet etmeden çözmek istiyorum ama bir çıkış yolu bulamıyorum çünkü müdürümden oda değişikliği istersem sebebini soracaktır ve mantıklı bir sebep yoksa kabul etmeyecektir. Asıl sebebi söylersem de şikayet maksadıyla söylemesem bile dedikodular ile mevzu bahis şahsın kulağına gidecektir bu olay. Bu arada söz konusu kişinin biraz kezbanlığı var, eğer duyarsa haksızlığını göz ardı edip bana karşı rezillik çıkarabilir.

Bu durumda 3 farklı senaryo geliyor aklıma.

1 - Müdüre gerçekleri söylemek ve sonucuna katlanmak. Yer değişikliği olmayabilir belki ama en azından uyarı alarak kendine çeki düzen verir. Ama daha sonra dediğim gibi benimle uğraşır.

2 - Odadaki diğer kadına söylemek. Kendisi çok sevecen birisi ve annem yaşında bir kadın. Onu bu olayın içine çekmeyi hiç istemiyorum ama en sorunsuz o çözer gibi geliyor. Yine de o da 'bak seninle ilgili böyle bir duyum aldım' demeden çözemez, o duyumu da kimden aldığı gün gibi ortada kalacak.

3 - Müdürlük değişimi istemek. Bunu da ben istemiyorum çünkü hem müdürüm çok iyi bir insan hem de işimi seviyorum. Diğer müdürlüklere geçmek istersem hemen kabul ederler ama ben kalmak istiyorum.

Mevzu bahis şahıs benim yaşlarımda ve aynı odayı paylaşsak da günlük muhabbetimiz günaydın/iyi akşamlardan ibaret. Bazen birisi ziyaretime gelsin, çay kahve ısmarlayım diye özellikle beklediğim oluyor çünkü benden başkası odada olunca konuşmuyor telefonda.

Tavsiyeleriniz, önerileriniz nedir ?

Ben olsam bir şekilde yüzüne karşı söylemeyi denerdim. başkasından duyacağına sizden duysun.

  • olaylar olaylar  (09.03.21 18:26:32)
Kendisine söyleyebilirsiniz. Bunda ne var ki? Arkadaşım burası bir işyeri dikkatimi dağıtıyorsun telefon konuşmalarını dışarıda yapabilir misin diye rica edebilirsin. Hala devam ederse diğer alternatifler düşünülebilir.

Başıma bu tip bir şey geldi. Odadaki bir erkek bir kadın sürekli bel altı konuşuyorlardı bikaç defa uyardım. Devam edince müdüre çıkıp söyledim. İnsan kaynaklarından ihtar aldılar. Artık çıtlatı çıkmıyor.
  • suicides underground  (09.03.21 18:46:53)
Kendisine söyleyin +1

Benim oda arkadaşımın da uzak mesafe ilişkisi vardı. O zamanlar biz de böyle merhaba merhaba durumundaydık. Söyledim, dışarıda konuşmaya ya da zamanlamasını bana göre ayarlamaya başladı. Söylemeseydim rahatsız olduğumun farkına bile varmazmış, çünkü kendisi sesten kesinlikle rahatsız olmuyor. Sizin arkadaş da belki durumu bilse konuşmayacak, söylemeden bilemezsiniz. O yüzden iletişim kurmakta fayda var.

Kendisiyle iletişim kurmadan üstüne şikayet etmek büyük ayıp olur. Eğer söylemenize rağmen devam ederse o zaman yollar açık, üstelik o durumda eliniz de daha güçlü olur.
  • son feci skilacci  (09.03.21 18:56:06 ~ 18:56:43)
Tatlı dil, güler yüz, nazik ve terbiyeli muamele her türlü zorluğu yenermiş, ben olsam ablanın olmadığı bi anda 2 kahve söylerdim, kahveleri içerken, "odada yaptığın telefon görüşmesinden dolayı rahatsız oluyorum, dikkatim dağılıyor, görüşmelerini odanın dışında yapar mısın" derdim.

  • zidan  (09.03.21 19:36:28)
Kendisine söylediğim zaman haksızlığını anlayıp kabul edecek birisi değil. Tam tersine üste çıkmaya çalışıp dinleme benim görüşmelerimi, kulaklığını tak demesi daha muhtemel. Ama ben seni uyarmıştım demek için kendisine söylemek bir yöntem. Onu bile nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum çünkü dediğim gibi suçunu kabul edecek birisi değil, tam tersine her şeyde üste çıkmaya çalışan birisi.

Bu arada kendi müdürüne iletmeyi düşünmüyorum durumu, ben kendi müdürüme iletmeyi düşünüyorum, o da sessiz olsun diye değil odalar değişsin diye. Sonra 4 kişilik odada tek başına çalışırken istediği gibi geyiğini yapabilir, hem o hem ben mutlu oluruz.
  • ejderha kuyrugunun ucunda yanan ates  (09.03.21 19:39:29)
1- Müdür bu konuda anlayışlı ve konuyu çözebilecek biri mi? Yani nazikçe kadına söyler mi? Kişinin kendisine söyleseniz @n3tw0rk3r in dediği gibi kesilmeme durumu var. 5 saat konuştuğunu söylemeyin müdüre.

Sadece odada x kişinin telefonla konuştığunu ve iş anlamında dikkatinizi dağıtıp verimli olamadığınızı söyleyin. Böylece şikayet gibi olmaz. Kesinlikle süre vermeyin. Müdür baskın yapıp birkaç kere odaya gelirse, kendi görüp uyarır.

Eğer Pandemi'den önce böyle bir sorun olmuyorsa, yani şu an az kişi olduğu için böyle yapıyorsa, kişiye kendiniz söyleyebilirsiniz nazikçe, tamamen keseceğini zannetmiyorum. Kulaklıkla falan idare edersiniz (Kamu kurumunda kötü görünür gerçi, sizin açısınızdan)
  • kaset  (09.03.21 21:23:19)
Ben günümüzün aşırı popüler bir kamu kurumunda staj yapmıştım. Yine böyle bir odada dört kişi ben beşinci kişiyim. Bana bilgisayar ayarlar ayarlamaz hemen dediler ki telefon görüşmelerini dışarıda yapıyoruz. Bir kere annem aradı telefon sesli de kalmış aşırı utanmıştım, tekrar uyarmışlardı çünkü.

Bence siz de ilk başta nazik biçimde uyarın, sonra her yaptığında tekrar uyarın, ama dangozun birisiyse ki böyle çok memur var, onun yaptığının aynısını yapın. Bağırarak telefonda konuşun. Ondan daha fazla yüksek sesle. Boş telefona konuşun yeri gelince. Yanınızdaki diğer tontiş teyzeye de söyleyin, kafalayın onu. Bir tartışma esnasında sizi savunur.

Kolay gelsin
  • Hallegadola  (09.03.21 23:10:19)
devlet kurumlarındaki çalışan kalitesi yükselmeden bizden bi halt olmaz. Ona söyleyin aldığı paranın hakkını versin. Öksüzün yetimin hakkını çalmasın. Her yere herkese şikayet edin. Dedikodusunu yapın. Hiç iş yapmıyor, haksız kazanç sağlıyor, haram yiyor diye insanları dolaylı yoldan ona karşı manipüle edin. Keşke açığa alınsa işinden olsa uzaklaştırılsa da dünyanın kaç bucak olduğunu görse. Size de allah sabır versin.

  • hepbiarayisicinde  (10.03.21 02:08:40)
Bence "uzun sürecek özel konuşmalarınızı ofis dışında yapabilir misiniz?" gibisinden bir ricada bulunabilirsiniz.
BU talep oldukça haklı bir talep. Çalışma ortamında diğerlerini rahatsız edecek şekilde gürültülü konuşmak kabul edilebilecek bir şey değil, özellikle de iş için değilse.

Alttan alta çok uzun süre özel görüşme yaptığına dair eleştiriyi de alacaktır.
  • burfak  (10.03.21 12:01:09)