Lokal Web Dizin Olayı

Düşünün ki elinizde bir lokal web sitesi var, mesela wordpress paketini kurmuşsunuz veya basit html sayfalarını hasbelkader bir websitesi haline getirmişsiniz, bunu sürekli kendi not defteriniz özel blogunuz gibi kullanacaksınız.
Şimdi bunların içinde elbette sayfaların birbirine verdiği linkler olacak ancak bu linkler belli bir dizine referans veriyor. E diyelim ben yarın öbür gün bunu başka bir klasöre hatta başka bir bilgisayara attım, bütün linkler cortlamıyor mu? yani nasıl ki cortlamasın diye domainlerde değiştiriyoruz bazen sadece ***.com un *** kısmı değişiyor ki bunda da düzgün yapılmadıysa sorun çıkıyor, özetle bu işin pratik yolu nedir, bu senaryoya ileride bu lokal siteyi hosta yükleme ihtimalini de dahil edelim, teşekkürler.

Çözüm kullandığınız teknolojiye göre değişir tabi ama 2 temel yolu var:

1- Web sunucusu kullanıyorsanız (mesela WordPress, Node vs.) bir tane global değişken tutmak (BASE_URL) gibi ve link verirken ${BASE_URL}/somepage şeklinde kullanmak. WordPress bunu otomatik yapıyordur diye düşünüyorum.

2- Düz HTML dosyaları kullanıyorsanız da relative path kullanın. Mesela root/abc/index.html'den, root/xyz/page.html'e link verecekseniz, "../xyz/page.html" şeklinde kullanın.
  • plutongezegendegilmi  (02.03.21 20:28:46)
wordpress config dosyasında base_url diye bir ayar var orası kurulumda otomatik doluyor, başka domaine taşıma yaparken oraları değiştirerek taşıyorsunuz.

  • nahtoderfahrung  (02.03.21 20:29:39)
Relative URL yerine Absolute URL kullanırsan, yani alt sayfaların bağlantılarını verirken tam dizin kullanırsan başka yere taşıdığında bağlantılar çalışmaz.

Örneğin bir link vereceksin, web sitenin de masaüstündeki webpage klasöründe olduğunu varsayalım:

<a href="c:\users\ckisc\desktop\webpage\data\altsayfa.html">bağlantı</a>

yerine

<a href="\data\altsayfa.html">bağlantı</a>

şeklinde yazarsan bağlantılar dosyaları taşısan da kopmaz.
  • himmet dayi  (02.03.21 20:48:31 ~ 20:49:01)