NFC ile Kimlik&Pasaport okuma (aklımı kaçıracam)

ilk kez bir yazılım konusunda bu kadar az, bu kadar "hiç" dokümantasyon olduğunu görüyorum.

ve elim kolum bağlandı.

nfc'yi kurdum react-native ile.
isodep formatında okuma yapıyorum.

veriyi okuyor, ancak anlamlı bir data göstermiyor. kesinlikle decode edemiyorum.

github.com

şunu kullanıyorum,

console'a ilk tagı bastığında;
applicationData: [] (0)

historicalBytes: [blabla, blabla, blabla, blabla, blabla, 101, 176, 133, 3, 1, …] (15)

id: "blabla"

initialSelectedAID: "A0000002471001"

tech: "IsoDep"

bu cevabı alıyorum.

daha sonra NfcManager.sendCommandAPDUIOS([0xFF, 0xCA, 0x00, 0x00, 0x00]) kullandığımda ise

{response: [], sw1: 104, sw2: 129}

bu cevabı alıyorum.

bu arada, örnek kodda farketmişsinizdir; bir yerde tag tanımlıyorum. ama daha sonra o tagi hiçbir yerde kullanmadan "NfcManager.sendCommandAPDUIOS([0xFF, 0xCA, 0x00, 0x00, 0x00])" bunu çalıştırmaya başlıyorum.

yani arkadaş, demek ki okumak için bu tagi falan kullanmam lazım, ama ne dokümantasyonda ne örneklerde hiçbir yerde anlatmamış.

allah aşkına fikri olan var mı ya?
bi el atın yoksa çıldırıcam artık.

google'da nfc tag ile ilgili okumadığım sayfa kalmadı. tümüne tıklamışım. böyle ekrana boş boş bakıyorum artık

kimlik-pasaport olduğu için bazı alanlar kriptolodur. genelde bir iki blok açık ve public veriler olur. bir de stratchpad denilen yaz sil alanı olur.

android telefon ve hazır uygulama ile denediğinde bloklardan veri alıyor musun, aldığın veri senin okuduğunla eşleşiyor mu ?
  • orpheus  (06.02.21 12:05:12)
direkt iphone ile veri alıyorum, bloklarda yukarıda yazdıgım veriler yer alıyor.

bunlarla ne yapacağıma dair hiçbir fikrim yok. bu crypto nasıl çözülüyor ne yapılıyor e nufak bir bilgi bile bulamadım
  • tchuck  (06.02.21 12:38:56)
alet kimlik oduğu için bunu muhtemelen sadece crypto clearance sahibi birkaç üretici ile (bankalar vs.) paylaşacaklardır.

iki sebebi var birincisi bu işler ele ayağa düşmesin ve hacklenmesin bir diğeri de başka biri sahte kimlik üretemesin. bu yüzden verileri decode edeceğinin bir garantisi yok. yani kriptolu kısmı unut.

public kısımlarda bir tc kimlik-ad soyad verisi varsa bunlara erişebilirsin sadece.
  • orpheus  (06.02.21 13:02:29 ~ 13:04:14)
şuan okuduğum bölümde mantıklı hiçbir yazı gelmiyor bu arada.

ama anlamadığım şey,
dandik bir çok uygulama bu okumayı yapabiliyor. yani devlet dairesi veya banka da değiller üstelik. onlar nasıl alıyor ki
  • tchuck  (06.02.21 13:07:21)
konuya hakim olmamakla birlikte, ilgili github projesinde bir issue'da şöyle bir şey yapılmış bunu denedin mi?

github.com

const humanReadableResponse = Buffer.from(apduAnswer).toString("hex");
  • aziz dostum jack  (06.02.21 13:18:14)