Şahıs şirketi maliyeti 1 yıllık

Sadece kurulum değil sabit vergi vs gibi şeyleri de ekleyince kafadan masraf ne çıkar?

ilk kurulum için
imza beyannamesi noterden 100 civarı
muhasebeci vekaleti noterden 250 civarı
damga vergisi 50 civarı
muhasebeci işyeri açılış hizmet bedeli 500 civarı (muhasebeciden muhasebeciye değişir. pazarlığı yapın)
kaşe 20-30 lira gibi bir şeydi
fatura ya da efatura olabilir. baskı olursa matbaa masrafı
yazarkasa olacaksa onun masrafı olur 1500 civarı. pos özellikli vs. olursa ona göre daha pahalı olur.

sürekli masraflar
her ay muhasebeci takip ücreti (anlaşmanıza bağlı. basit usül uygun olur ama defter olursa defter tasdik ücretleri vs.de işin içine girer)
her ay damga vergisi 50 civarı
3 ayda bir aylık stopaj (işyeri kira bedelinin %20si)
3 aylık geçici vergi hatırlamıyorum
yılda bir kez gelir beyan vergisi (ciroya göre %22 ile %40 arası değişir)
her ay bağkur (1050 civarı geç ödenirse 1200 civarı vs.)

aklımda kalanları yazdım.
ivd.gib.gov.tr üzerinden de başvururarak şirket açabilirsiniz. sicil işlemleri > işe başlama bildirimi.

muhasebecisiz olmaz. yanlış işlem ceza yemenize neden olur. muhasebe bilmeniz gerekli. nerde ne zaman ne beyan edilir ne ödenir basit usül mü defter mi olacak vs. bunları takibini muhasebeciniz bilir.
  • phonex  (31.01.21 00:48:39 ~ 00:49:30)
@phonex hocam anladığım kadarıyla 800-900 lira bir masrafı var sonra da bi sene içinde ufak rakamlar var bağkur hariç

  • havadakarada  (31.01.21 02:26:02)
ben ayda 1200 civarı veriyorum. üç ayda bir 2bine çıkıyor.

ek: gelir vergisi hariç.
  • bisorumvargaliba  (31.01.21 03:27:19 ~ 03:27:48)
gerçek usülde hiç iş yapmadığınızı düşünecek olursak damga vergisi, defter tasdik, kurulum, yazar kasa... hepsi 7-8 bini bulur. bu rakam muhasebeci ücretine, yazar kasa markasına göre 1-2 bin lira oynayabilir.

basit usülde de ortalama hepsi dahil 3 bin düzeyini geçmez.

verginin diğer kısmı kiraladığınız iş yerine, çalıştıracağınız personele, kazancınıza, yapacak olduğunuz işe göre değişkenlik gösterir.
  • johnnie w lker  (31.01.21 05:46:54)
@johnnie gerek yurtiçi eticaret pazaryerlerinde gerek yurtdışı ihracatta gerekli olduğu için şahıs firması gerekiyor. mümkün olduğu kadar en düşük maliyet tutacaktır. bu da 3 bin gibi bir rakam yazdığınıza bakarak. Ben 1500 gibi bir şey tahmin ediyordum.

  • havadakarada  (31.01.21 11:52:24)
Bağkur dahil 1500 lira civarı aylık sabit masrafı oluyor bende. Bir de gelir vergisi var tabi, o kazanca göre değiştiği için onu katmadım.

  • plutongezegendegilmi  (31.01.21 12:04:29)
@pluton hocam bir yerde çalışınca galiba bağkur şart değil, veya çalışmayınca da belli bir yaşa kadar devlet oduyormus

  • havadakarada  (31.01.21 14:14:38)
e-ticaret ile uğraşacaksan basit usül mükelleflik kesinlikle olmaz. gerçek usülle açılış yapmak zorundasınız. yani ilk sene için 7-8 bin lirayı, sonraki seneler için 4-5 bin lira sabit muhasebe giderini göze almalısınız.

genç girişimci teşviği gibi paketler var. bu tip teşvik paketlerinden faydalanırsanız sgk ve vergi teşviklerinden faydalanıp ödemeleri aşağı çekme ihtimaliniz var.
  • johnnie w lker  (31.01.21 14:38:03)
@havadakarada, evet, başka bir yerde sigortalı çalışırken bağkur ödenmiyor. Yaş konusunu bilmiyorum, bi genç girişimci istisnası diye bir şey var, 29 yaşından küçükseniz ilk sene bağkur'u devlet karşılıyor.

  • plutongezegendegilmi  (31.01.21 15:27:54)
@johnnie ihracat düşünüyorum al sat şeklinde. Basit usulde en az masrafla açsam kurtarır heralde?

  • havadakarada  (01.02.21 00:07:25)