sınavda kopyayı tespite ilişkin bu haber doğru olabilir mi? (teknik olarak)

www.memurlar.net

özetle diyor ki, sınava uzaktan bağlanmış öğrenciye yardım edenler. üniversitede öğreninin bilgisayarına hangi IP girmiş onu tespit etmiş. birisi online sınava girdiğinde online sınavı gerçekleştiren kuruluş sınava girenin bilgisayarına nasıl erişir,

bu hukuki de değil açık rıza gerektirir de teknik olarak nasıl mümkün anlamadım.

Zoom, Webex gibi yazılımlarda böyle bir özellik yok, ancak kullanılan sınav programı özel bir programsa, arka planda çalışan diğer uygulamaları veya genel network trafiğini izleyebiliyorsa (teknik olarak mümkün) ve öğrenci de sınava girebilmek için bu uygulamayı kurduysa, evet teknik olarak bu mümkün.

  • roket adam  (14.12.20 10:49:29)
yüzyüze eğitim'de uygulanan sınav metodunu birebir pc ortamında deneyen aptal okulların var böyle bir yeteneği. okulların kendi toplantı uygulamalarını indiren öğrenciler bu tip şeyleri maalesef kabul etmiş oluyor. hatta geçenlerde ders esnasında tarayıcıdan hangi sitelere girildiğini de görebildiklerini görünce şok olmuştum. bunu yapan hoca utanmadan bunu sınıf wp grubunda paylaşıp "arkadaşlar kopyaya yeltenenler, google'da arama yapanlar var" vs diye paylaşanlar var. akıl alır gibi değil inanılmaz

  • avatar is back  (14.12.20 10:54:18)
@avatar okulların kendi programları hangileri mesela?

  • damba  (14.12.20 11:25:20)
Üniversitenin uzaktan eğitim merkezi tabanlı sistemiyle yapanlar çok rahatlıkla her adımı görüyor. Biz de öyle. Öğrenci hangi sekmeyi açtı, yeni sekmede ne kadar kaldı, hangi soruya geri döndü, hangi soruda kaç saniye kaldı hepsi kayıt altında.

  • intihar etsem de kendime gelsem  (14.12.20 12:16:04)
Moodle mesela. Bir de bu kopya olayları can sıkmaya başladığı için hukuksal süreç sıkıntılı biraz, dünya da asla sallanmıyor gizlilik falan, bizde de özel üniler sallamıyor, şimdi de yök tüm ünilere kopyaya müsade etmeyin de ne bok yerseniz yiyin tadında mesajlar gönderdi.

  • giovanne  (14.12.20 12:30:10)