Türk edebiyatında kıymeti bilinmeyen kitaplar

Sizce nelerdir?
Misal etrafımda Peyami Safa kitapları okuyan pek kimse yok. Örneğin Sabahattin Ali okuyan var ama popüler olmasa okumayacaklardı belki.
Size göre neler var kıymeti bilinip çok okunmayan, okumayanın çok şey kaçırdığını düşündüğünüz muhteşem kitaplar neler. Mutlaka benim de gözümden kaçan, çok iyi, okusam çok seveceğim kitaplar vardır. Bu vesileyle onları da öğrenir okurum :)

yazmayayım dedim ama yazıyorum: Orhan Pamuk. Tabii yazar olarak söyledim ama...Orhan Pamuk kitapları diyeyim madem.

Ayrıca Peyami Safa konusunda katılıyorum.

Sabahattin Ali bence dünyaca daha da kıymeti bilinebilir.
  • AlsterWasser  (11.12.20 22:32:53 ~ 22:34:53)
oğuz atay. özellikle de dil açısından bir bilimadamının romanı.

sonra kesinlikle orhan pamuk. cevdet bey ve oğulları daha yeni bitirdim. çok genç yaşta o kadar iyi kitap yazmak mükemmel bir yetenek.
  • lesmiserables  (11.12.20 22:42:19)
Orhan Pamuk ve Oğuz Atay gene bi derece okunuyor sanki. Ya da ben etrafımda okuyan bir kaç arkadaşa falan rastladığım için bana öyle geliyor belki

  • yazdonumu  (11.12.20 22:44:47)
Bu adamı pek sevemedim doğrusu ama şu konuşması dikkati mi çekti:
streamable.com

Bununla video ile beraber şunu düşünmemek elde değil ,
bir şey bizi videoda sayılan kişi ve eserlerden uzak tuttu kürk mantolu madonna un kürkü arasına bıraktı. Orada bulunmayı da aydınlanma, ufuk açma zannediyoruz.

O Şahıslara ulaşırsan zaten kitaplarını da göreceksin.
  • Erva  (11.12.20 22:46:50)
Sevgi Soysal ve kitapları

Tutkulu Perçem
Yenişehirde bir öğle vakti
Tante Rosa

Okumalı hepsini.
  • ırene adler  (11.12.20 22:50:32)
Yaşar Kemal de deseydiniz bari :))
barış bıçakçı bence iyidir gerçi o da ünlü baya.alper canıgüz de bence daha ünlü olmalı ama kıymeti bilinmiyor diyemem.

  • high hopes of the sozluk  (11.12.20 22:51:09)
@erva

konuşmada adı geçen şahısların tamamı farsça, arapça, türkçe kırması bir dil kullandığından, farsçadan devşirme gramer kuralları kullandıklarından bugün yoklar. saray edebiyatı yapıyorlar yani, alıcı kitlesi yok. bunların yerine bugün yunus emre'nin, karacaoğlan'ın kalması da tam da buradan, şiirlerini halk dilinde yazmalarından kaynaklanıyor. ayrıca ingilterede sadece shakespeare yok, amcanın yanlışı var.
  • lesmiserables  (11.12.20 22:55:25 ~ 22:55:46)
peyami safa, orhan pamuk gayet okunuyor bu arada. peyami safa'yı liselerde de okuturlar. peyami safa'nın özellikle 9. hariciye koğuşunu çok okuturlar. orhan pamuk da çoksatan bir yazardır. sabahattin ali gibi her zaman listenin en başında göremezsiniz ama kitapları daha pahalı olduğundan ve zor okunduğundandır.

sevgi soysal'a katılıyorum. iletişim basıyor ama çook rağbet görmüyor. yine de edebiyata ilgisi olan kişiler arasında bilinir, okunur.

bahaeddin özkişi diyeceğim.
  • black holes in the sky  (11.12.20 22:57:39)
Bu az bilinme olayı çok göreceli tabi ama örnek vermek gerekirse:
Amak-i hayal- Filibeli Ahmet Hilmi
Bir de bana nedense Ferit Edgü hep az bilinmiş gibi geliyor:/
  • Amaranta ursula  (11.12.20 22:58:04)
@lesmiserables
evet tam şu an bahsettiğinde Farsça ve arapçadan arındılmış ingilizce ve fransızcanın işgaline uğramış bir türkçe'den bahsediyorsun.
İngiltere'de, yabancı kelimeleri atalım dışarıdan yeni kelimler bakalım diyen de ben görmedim.

Gönüllü olarak kültür ve dil emperyalizmi kurbanı olmamak gerek.
  • Erva  (11.12.20 23:02:51)
Ali Teoman

  • freebird5406_2  (11.12.20 23:18:11)
Ruh Adam

  • alfred  (11.12.20 23:22:48)
Bu arada Sevgi soysal duyduğum ama okumadığım isimdi. Onu da en kısa sürede okunacaklar listeme alayım. Barış Bıçakçı'nın da bir iki kitabını okumuştum severim kendisini. bahaeddin özkişi duymadım galiba önce onu da inceleyeceğim. Amaki hayali yeni sipariş ettim gelince heyecanla okuyacağım kısmetse

  • yazdonumu  (11.12.20 23:28:03)
Ben
Ters bir noktadan bakacagim
Ayse Kulin bence populer diye degersizlestiriliyor
Ben bayiliyorum diline anlatimina
  • summatinyourteeth  (11.12.20 23:43:07)
Öncelik sırama göre

Açık ara 1. Tahsin Yücel - yalan

Ardından bir Tahsin Yücel - yalan kesinlikle olamasa da Yücel sarpdere'nin vatandaş Abuzer kitabı da çok çok daha bilinirliğe, okunurluğa sahip olmalılar.
  • wilhelmwasmuss  (11.12.20 23:43:47)
bence yakup kadri karaosmanoğlu, falih rıfkı atay, bilge karasu.

özellikle ilk ikisinden lise müfredatında üstünkörü söz ediliyor, yakup kadri için "köylü düşmanı" deniyor yaban'dan ötürü ki çok büyük hata... halbuki yaban'ı açıp okumuş, zeytindağı'nı okumuş kaç kişi var.

bir de @erva'ya inanmayın, ingilizce'de büyük bir fransızca-latince sözcükleri çıkarma hareketi var, eskiden bizim gibi ingiliz sarayı ve devlet görevlileri, mahkemeleri de fransızca - latince konuşuyormuş, şimdi kalmamış tabi.
  • dinç kuvvetler  (12.12.20 05:53:47)
Selçuk Baran, Feyyaz Kayacan, Demir Özlü, Vedat Türkali, Latife Tekin, Sevgi Soysal.

  • adivar  (12.12.20 09:39:02)
Mitat Enç.

  • adivar  (12.12.20 09:39:51)
Abdülhak Şinasi hisar

  • nickimin hakkini veremedim  (12.12.20 11:43:55)
Kesinlikle Latife Tekin bu sorunun cevabı. Kitap önerim de sevgili arsız ölüm olacaktır.

  • bussuru1  (12.12.20 11:51:45)
kitap değil de yazar:
vüsat o. bener
cemil kavukçu
  • her şey  (12.12.20 11:53:44)
Fahri Erdinç. Özellikle acı lokma romanı dil, anlatım olarak çok iyidir
İsmail güzelsoy. Her bir kitabına kefilim gönül rahatlığıyla. Modern Türk edebiyatının kenarda kalmış usta kalemlerinden
Not: bence verilen cevaplardaki birçok ismin kıymeti bilinmeyen yazarlardan oldukları söylenemez. Yani az çok edebiyatla ilgilenen, okuyan birisi zaten latife Tekin’i, sevgi soysal’ı, Bilge karasu’yu, Necati cumalı’yı bilir yani.
  • bir fincan kahve ile film izlemek  (12.12.20 12:54:21 ~ 15:12:38)
Kırmızı Bacaklı Martılar
Yusuf Solmaz

  • nedendir bilinmez  (12.12.20 15:07:16)
Aldanışlar Geçidi - Yılmaz Aybar

  • battal gemalmaz  (12.12.20 15:11:47)
@erva

Keşke dil çalışmaları hakkında biraz bilgi sahibi olsan. Önce yunus emreyi bir oku, yaşadığı döneme bak. Bir de şu videoda bahsedilen ve dönemimizde yaşayan şairlerden birini oku. Aradaki farkı, kimi anlayıp anlamadığını göreceksin
  • lesmiserables  (12.12.20 15:31:09 ~ 15:31:46)