Sinema filmleri nasıl "malum ortamlara" düşüyor?

Tenet mesela. Her yere düşmüş. Madem bu iş bu kadar kolay. Sinemada yayınlandığı zamanlarda neden düşemiyor? Buna ne engel oluyor? Şu an neyi yanlış yaptılar da her yerde yayında?

Bunun için Stephen Witt isimli yazarın Bedava Müzik kitabını okumanızı tavsiye ederim.

  • mahsus mahal  (01.12.20 16:36:32)
dvdsi çıktığı zaman ortamlara düşüyor. dvdsinin çıkması lazım.

  • jelly bear  (01.12.20 16:58:50)
çok beklenen bir filmse sinema çekimi düşüyor önce torrentlere. eskiden de zaten vcd'sini alırdın öyle çıkardı bazen, berbat görüntü ve ses...

  • bohr atom modeli  (01.12.20 18:43:17)
malum ortamlara düşmesi için bir dvd/bluray bir şey lazım. sinemada yayınlanırken böyle bir şey olmayabiliyor. eskiden "screener" vardı, eleştirmenlere , ödül verecek kurumlara falan dvd olarak gönderiyorlardı. birisi de bunlardan birisini ele geçirip oradan devam ediyordu. ama şimdi anladığım kadarıyla dvd göndermek yerine internette bir siteye koyuyorlar, şifreli ve süreli. oradan (sözde) kopyalanamıyor.

  • co2s2  (01.12.20 19:14:15)
DSP master ve klonlama, şifre koruması olduğu için çok zor, fakat 4K blu-ray, dvd kopyaları çıkmışsa bir şekilde (o filmin dağıtımında çoğaltılmasında yer alan) çalışanlar tarafından sızdırılıyor (torrent firmalarına pazarlanıyor).
ayrıca büyük yapım şirketleri bazı dağıtımcı firmalara ya da sinema salonlarına ortaktır. diğer firmanın para kazanmasını istemeyebilir ve bir şekilde dağıtımdaki filmi sızdırabilirler.

  • ankarakecisi  (01.12.20 19:31:05)
niye hic bir cevabı beğenmediniz ki????

  • ankarakecisi  (06.12.20 22:21:33)