insaat denetimi

simdi cok buyuk proje olmayan evler icin soruyorum, (markali projelerde muhtemelen muhendislik destegini sirket kendisi sagliyordur diye dusunuyorum)

adam eski evini muteaite kat karsiligi veriyor, bu evler insaat asamasinda ne kadar denetleniyor? beton ornekleri aliniyor ve lab. a gonderiliyor onu goruyorum ama bir denetci gelip, evin temeline kouulanilan demire, kolon kiris ozeeliklerine gelip bakiyor mu? yoksa bizim memlekette dostlar alisveriste gorsun diye mi yapiliyor bazi denetimler?

yapi denetim.firmalari bu ise bakiyor. biraz daha guzellesti bu isler. belediyeye para veriyorsun o sana denetleyicini yolluyor her dosemede de farkli birisini yolluyor ki kafalayamayasin.

  • turbo sadık  (01.11.20 18:56:00 ~ 18:56:31)
Evlere şenlik bir kontrol vardı 3 sene önceye kadar. Artık belediye eliyle yapılıyorsa daha iyi ama herkes bilir ki belediyeler müteahhitlerin arka bahçesi. Yani bir şekilde uygunsuzluğu kaktırmayı kesinlikle başarırlar. CHp belediyesiyle Chp Li, akp belediyesiyle akp Li olan tipler bunlar. Maçoğlu seçilse çav bella söyletirler amelelere.

yapı kontrolünde öyle Demir kalınlığına, slump a bakmak yetmiyor maalesef. Suriyeli işçiler falan derken işçilik seviyesi eskiye göre çok düştü. Nitelikli ustaların çoğu yurt dışına gitti çünkü. Konutta para yok. Nitelikli yapı denetimini de ülkemizde 0,01 falandır diye düşünüyorum. Ortalama bir inşaata girsem uygunsuz uygulama görmeden iki kat çıkmam.

Ben şöyle biliyorum. Yapı denetim için ücret proje bedeli üzerinden bir orandır. Müteahhit gider b yapı denetime der ki benim inşaata bak. Ben sana resmen 50 bin TL vereyim ama sen bana elden 20 binini geri ver. Bi de adamın sivrilik yapmasın. Yapı denetimde kar marjı düşük, rekabet fazla. Bi gariban teknikere bağlar 50 tane inşaat. Haftada bir uğrayıp çay içer şantiyede gariban ne yapsın. Karın tokluğuna çalışıyor zaten.

Kat karşılığı verecekseniz kendi kontrolör mühendisinizi tutun. Rutine güvenmeyin sakın.
  • sarcophagus  (01.11.20 19:47:55)
ya ne denetimi saf olmayın artık.
tamamı ile müteahhitin insafına kalmışsındır.
adam işini güzel yapıryorsa şanslısın. yoksa berbat.
chp li belediyelerde akpliler mhpliler ve hdpliler iş alırlar. ama akpli belediyelerde akpliden başkası iş alamaz. cehapeli belediye meclis üyeleri bu konularda daha duygusal davranırlar çünkü.
  • seyduna6687  (01.11.20 23:28:30)
En gerizekalı müteahhit de yapsa, en hırsız müteahhit de yapsa yeni binalardan korkmayın.

Bir kere 20 yıl öncesi gibi inşaat önünde harç karıştırma devri yok, beton hep hazır geliyor ve bu betonun kalitesinden satan firma sorumlu, müteahhit değil.

Yani betonda eksiklik çıkarsa testlerde müteahhitin hiç umurunda değil bütün sorumluluk betoncuda, o katın bütün masrafını kitlerler betoncuya ki hikaye değil bir iki yaşanmış olay biliyorum çevremde.

Namussuz bazı laboratuvarlar da kıllığına bi tık altında çıkarır beton sonucunu ki tekrar gidip karot alsınlar da masraf kitlesinler. Bu konu yüzünden betoncular ile laboratuarlar arasında bir koşuşturma her zaman vardır.

Yani betondan hiç korkmayın, hatta müteahhitler bu laboratuar test sıkıntılarından dolayı projede C30 yazıyosa bile C35 beton satın alır genelde.

Çünkü C30 alsa testte 28 çıksa inşaat süreci yavaşlar sıkıntı olur, ha çata pata devam edersin ama gerçekten betonda problem çıkarsa tekrar sök yık uzun hikaye, riske girilmez.

Betonu geçtik demire gelelim, bu yıkılan binalarda kullanılan nervürsüz demir yok artık piyasada, hepsi nervürlü. Etriyeleri eskisi gibi yapmıyoruz bitiş uçlarını 45 derece içe kıvırıyoruz iki taraftan da, sıklıkları fazlasıyla yeterli, birazını çalayım desen o haliyle bile kolonlara beton zor giriyor, arası o kadar sıkı, beton otursun diye vibratör vuruyoruz.

Usta kalitemiz yeteri kadar yükseldi 2000'den sonra, yapı denetime gelen mühendislerin katkısı büyük bu konuda.

Deniz kumuyla, azıcık çimentoyla, hurda ve nervürsüz demirle yapılan binalarda bile ortalama 120 m2 daireye atıyorum 10-12 kolon düşüyorsa şimdi 65-70 m2 dairelere 8-10 kolon koyuyoruz.

Kolon arası mesafeler kısaldı, kirişlerdeki yük azaldı, malzeme kalitesi oldukça doyurucu.
  • John Bloor  (02.11.20 16:23:52)