Azerbaycan'da yapılan milletvekili seçimlerinde katılımın yüzde 55,7

"Azerbaycan'da yapılan milletvekili seçimlerinde katılımın yüzde 55,7 olduğu açıklandı."

Kaynak: TRT haber 2015

Aklıma geldi de. Yanılmıyorsam katılım oranları Sovyet sonrası ortaya çıkan ülkelerde(Rusya örneğin) yüzde 40-60 seyrinde gittiği. Bunun bir açıklaması var mı? Neden bu kadar düşük? Yoksa bizde mi çok yüksek?

Ekleme: Görüş bildirmek isteyenler için @bohr atom modeli nin yazdığı yorum üzerine google dan baktım ve ABD için sonuç;

2016 250,056,000 55.5%

kutuplaşma arttıkça katılım yükselir. ortadaki rant çok büyük. bizdeki sebep bu. azerbaycan'a zaten demokrasi denmez.

  • stewie  (30.10.20 14:13:15)
secimler formalite oldugu icin.

  • baldur2  (30.10.20 14:17:46)
bizde çok yüksek. abd'de falan da aslında çok düşük bize göre.

  • bohr atom modeli  (30.10.20 14:18:11)
bizde çok yüksek. çok politik bir milletiz :)

  • rose parks  (30.10.20 14:27:09)
azerbaycan bir demokrasi degil+
azerbaycan vatandaslarinin hatiri sayilir bir kismi, türklük müslümanlık atayurdu meselelerinde tahmininizden farklı düsünüyor ama bunu dile getirecek bir politik ortam yok, bu sebeple oy vermeye de gitmiyor.

  • proteus  (30.10.20 14:32:37)
Bu konuda temel kaynak için bkz.
www.idea.int
tüm dünya www.idea.int

Katılım oranı yüksek/düşüklüğünü en fazla etkileyen faktör katılımın zorunlu olup olmamasıdır. Dünya ortalaması Türkiye'den fazlasıyla düşük olmakla beraber mesela Belçika ve Lüksemburg gibi Avrupa'nın göbeğindeki gibi ülkelerde zorunlu katılım olması sebebiyle bizdeki gibi yüksektir.

EK: salt zorunlu katılım etkilemez elbette. sosyo-ekonomik faktörler (nüfus büyüklüğü gibi), siyasi faktörler (siyasi ayrışma/kutuplaşma gibi) ve kurumsal faktörler de(seçim sistemi, seçmen kaydı koşulları vs.) ve son olarak kişisel faktörler (seçmen yaşı, eğitim vs.) de etkilidir.
  • candanag  (30.10.20 15:55:28 ~ 16:01:32)
normalde siyasetin ülke gündeminde bu kadar yer almaması gerekiyor. yani x partisi gidip y partisi geldiğinde ülkede çok fazla şeyin değişmemesi lazım ancak bizde bir parti başa geçtiğinde herşey değişiyor. insanlar da kendilerini korumaya almak için kendi ideolojilerinin iktidarda kalması adına bu kadar yüksek bir katılım sağlıyorlar seçimlere.

türkiye'de seçimlere katılım çok fazla. bunun birçok sosyolojik sebebi var. demokratik olgunluğun, başka düşüncelere saygının gelişmemiş olması. bana göre en büyük neden partiye bağlılık ve hayat tarzı. kendi partisi başa geçerse pastadan ufakta olsa pay alacağını biliyor. bu belediyede ya da kamuda işe girmek, esnafsa işlerinin büyümesi olabilir.

diğer bir neden de hayat tarzına müdahaleyi engellemek. chpli seçmen için atatürk inkılaplarının ve laiklikliğin devam ettirilmesi, muhafazakar partiler için ise sol parti gelirse camileri ahır yapıp karılarınızın başını açar gibi propagandalar olabilir. halbuki kim gelirse gelsin bu konularda bir değişikliğin olmayacağını içselleştirirsek o zaman gelişmiş ülkelerdeki seviyeye düşebilir katılım oranı.
  • jepa  (30.10.20 17:03:20)
azerbeycan türkiye'den bile antidemokratik. demokrasi indekslerinde kuzey kore ile diğer orta asya türki cumhuriyetlerle yarışıyor. kazanan belli, seçim formalite. fazla bile gidiliyormuş.

  • alors  (30.10.20 23:27:29 ~ 23:28:32)