Sigortacı açısından "hasar"

Kombinin sirkülasyon pompası arıza yaptı, değişmesi gerekiyor. Ziraat’ten bir eşya sigortamız var, bugün sigortayı aradım, “hasar olması durumunda” masrafın karşılanacağı söylendi. “hasar”dan tam olarak kastettiklerinin ne olduğunu sorduğumda net yanıt alamıyorum, ancak teknik servis raporu “sirkülasyon pompasında hasar” şeklinde düzenlendi.

Sigortacı jargonunda “hasar” ne anlama geliyor, bu konuda bilginiz var mı? Yani pompanın işlevini yitirmiş olması hasar anlamına geliyor mu yoksa illa pompanın deforme olmuş olması gibi bir durum mu gerekiyor?

genel olarak, sigortalanmis bir risk ise odenir. policenin risk kapsamina bakin.

  • camussar  (28.10.20 18:12:10)
Ona arıza deniyor.pompa çalışmış ve ömrünü tamamlamış.bunu özellikle sigorta ettirmediysen karşılamaz.

Araç üzerinden anlatımı daha kolay olur.arabanı kasko yaptordığında bu sana çarpılırsa,çalınırsa,sen çarparsan,sel olursa vs bunu karşılıyor ama aracın motoru bitti sen rektifiye yaptırdını karşılamaz.biten motor arızadır,aracın sel suyu alıp motorun bitmesi hasardır.

Üst kattan su gelip senin kombin bozulsaydı o hasardı.
  • duptıs  (28.10.20 19:51:41)
Bir elektrik ya da su hatasından dolayı evin eşyaları hasar alırsa (hasar almak, fiziki olarak zarar görmek) sigorta ödeme yapar. Ama bu dediğiniz olay cihazın arızalanması, sigortalık bir durum yok.

Bir örnek vereyim;

TV durup dururken bozulsa bu sigortayı ilgilendirmez, ama çocuğunuz düşürüp kırsa bu bir kazadır ve hasar oluşmuştur, sigorta ödeme yapar.
  • John Bloor  (29.10.20 10:46:01 ~ 10:46:15)