dolar daha nereye kadar yükselecek?

daha 2 sene önce sözlükte dolar 4 euro 5 benzin 6 babel 7 hızlı ve öfkeli 8 diye dalga geçilirdi. bugün neredeyse 10 cent 1 lira. daha nereye kadar yükselmeye devam edecek?

hep artar heralde. kimse bilmiyor ki. hükümet bir yandan rekabetçi kur iyidir diyor ertesi gün dolara müdahele için merkez bankası milyarlarca dolarlık müdahale ediyor. ne hükümet, ne mb, ne de bakanlar bilmiyor inan ne yaptığını.

her 2-3 haftada bir, 1-2 gün dolar böyle artacak. sonra duracak sonra yine aynı döngü. bence 1-2 sene böyle gidecek ve rezil hale gelecek. insanların dolarla kurla dalga geçmekten başka çaresi kalmadı.

en erken seçim seneye sonbaharda olur. maybe 2022 baharında. o zamana kadar böyle devam edecek dolar. çok iyi bir koalisyon ve hükümet gelirse durağanlaşır ve 1 yılda toparlanır. içerisinde ali babacan'ın iyip'ten ve chp'den çok iyi ekonomistlerin olmadığı bir sistemde de bu mümkün olur mu sanmıyorum. iyi partinin ekonomi kadrosu iyi, deva'da babacan ve imf'de getirdiği bir kaç kişiyle iyi bir kadroya sahip. chp eli en güçlü parti olması gerekirken üstüne çok düşmüyor bu konuya.

tabi hepsinden önemlisi çok seri şekilde hukukun üstünlüğüne inanan bir hükümetin gelmesi gerekiyor.
  • avatar is back  (27.10.20 11:44:12)
yurtdışından yabancı sermeye gelmeden dolar düşmeyecek hep yükselecek. dışarıdan sermaye gelmesi için karısı 50 bin euroluk hermes çannta kullanan birilerinin ona buna gider yapmayıp yandaş inşaatçılara döviz bazında garantili ihaleler vermek gibi iğrençlikleri kesip hukuk sistemine müdahil olmayı kesmesi lazım. bu da imkansız yani döviz hep yükselecek.

twitter.com
  • haskoylu deli hasan  (27.10.20 11:54:17 ~ 11:57:55)
10-11 liraya kadar yolu var. su an macron'la ilgilendiğimiz için dolar su an pek önemli değil.

  • koela  (27.10.20 12:00:28)
Çok temel bir mantıkla, her sene %20-25 aralığında yükselmesi normal. O yüzden aylık 15 kuruş civarında yükselmesinde zaten ekstra bir durum yok.

  • talasas  (27.10.20 12:08:02)
@xportant

Ben problem yok demedim, ekstra bir durum yok dedim.

2015 2,7191 24,36%
2016 3,0181 11,00%
2017 3,6445 20,75%
2018 4,8301 32,53%
2019 5,6712 17,41%

Yukarıdaki tabloda yıl bazında ortalama dolar kuru ve bir önceki yılın ortalamasına göre artış oranı var. Gördüğünüz üzere son 5 yıldır (isterseniz son 20 yıla kadar gidin, sonuç pek değişmez) paramız yıllık ortalam %21 değer kaybediyor. Eğer bazı senelerde bunu bir şekilde kalıcı olmayan yöntemler ile baskılarsak bir sonraki senelerde bu açık geri kapanıyor.

Siz bu sene neyi daha önceki senelerden daha iyi yaptığımızı düşünüyorsunuzda doların %20 yükselmesini ekstra olarak görüyorsunuz ? İhracatı mı, yerli üretimi mi, turizmi mi artırdık ? İthalatı mı azalttık ? Vergi sistemimizi üretim odaklı olarak mı güncelledik yoksa işsizlik sorununu mu çözdük ? Yada türkiyenin 100 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak doğal kaynak mı bulduk ? Hukuk sistemimiz mi düzeldi ? İhale kanunumuz kamu yararına mı değişti ? Yönetim kadrolarına alanında duayen ne yaptığını bilen kişiler mi getirdik ?

Kısacası ne geçen senelerden daha iyi oldu da paramız geçen senelerden daha az değer kaybetsin ?
  • talasas  (27.10.20 13:08:31)
Devlet pek siklemiyor, vatandaş kafasına göre herkes..

Limitsiz.

Kafadan tahminlerim 2023 bence 30 lira .bu iyi niyetli tahmin
  • kleider  (27.10.20 14:58:52)