adsl modem fiber için repeater olabilir mi?

Arkadaşlar biraz teknoloji cahiliyim de, elimde repeater olabilen bir adsl modem var. Şu anda da fiber internet kullanıyorum. Bu adsl modemi fiber modemin repeater'ı olarak kullanabilir miyim? Yoksa bunlar ayrı şeyler mi?

Marka model?

  • boray eris  (25.10.20 23:18:22)
Modemin router özelliği varsa ethernet kablosuyla bağlar ve kullanırsın.

Router mantığı şu, kıçına ethernet kablosuyla gelen interneti wi-fi olarak dağıtmak, kıçındaki ethernetten önce internetin o kabloya kadar ne ile geldiğinin önemi yok, fiber mi uydu mu orası onun umrunda değil.

Tam model ismi versen ayar için de net konuşuruz.

Genel ayar şu şekilde, modemin arayüze gir ve lan/ağ/ev ağı gibi başlıklar altında modemin ip'inin yazıldığı yeri gör ve "birincil modemin" ip'iyle aynı olmayan bi ip yap.

Mesela birincil modemin ip'si 192.168.2.1 ise ve ikinci modem de aynı ip ise sondaki bir rakamı değiştir, zaten farklı ip ise sorun olmaz.

Sonra aynı sayfadaki DHPC (ya da dhcp) seçeneğini kapat.

Bu kadar ayar ile ethernet girişine taktığın diğer modemden gelen hat ile interneti dağıtırsın, bazı modemlerde köprüleme özelliğini açmak da gerekiyor ama onu hiç kurcalamadan bu ayarla yapabilmesi lazım.
  • John Bloor  (26.10.20 11:14:59)