Kedi beslenmesi sorusu (N&D çizelgesi içerir)

Arkadaşlar selam,

Ben kedime N&D mama veriyorum. Paketin arkasındaki çizelgeye gore 4-4.5 kg kediler için günlük öğün miktarı 51-56 gr diyor. Ben de kedim 4.1 kg olduğu için 52 gram olarak seçip sabah ve akşam 26 gram mama veriyorum. Ancak sabah mama saatinden yarım saat once, akşam da 1 saat önce kedim deli gibi miyavlayıp mama istemeye başlıyor. Ama ne miyavlama, hayvan aç yani, belli. Buradaki sorun nedir?

Ek bilgiler: N&D tahılsız kısır kedi maması, kedi yaşı 1.5. cinsiyeti dişi.

Önlem 1: "Kedinin önüne tepeleme koy, o doyunca yemeyi bırakır zaten," diyecekler için cevabım: kedim kilo almaya meyilli. 1 gün gelmeyeceğiz diye 3 öğünü bir arada koyunca 3 öğünü de o anda silip süpüren, doyma hissi olmayan, erik, şeftali, cips, çikolata, elma, hünnap, mısır yiyen, sürekli yiyecek dilenen bir manyak.

benim kedim de aynı öyle. sabah ve akşam aynı saatlerde mamasını veriyorum hep. bir vakitten sonra saat kavramını oturtuyor. miyavlamasına aldırış etmeden her zaman vermeniz gereken saatte ve gramajda verin. kıyamayıp erkenden veya daha fazla mama vermeye başlarsanız bunu suistimal edecek.

  • mrjones  (06.10.20 09:00:12)
Mamaların arkasındaki çizelgeler gösterge niteliğindedir. Her hayvanın fiziksel aktivitesi, metabolizması bir değildir. Burada dikkat edeceğiniz hayvan kilo alıyor gibiyse azaltıp, kilo kaybına uğruyor gibiyse mamayı artırmaktır. Hayvanın aç olduğunu hissediyorsanız muhtemelen açtır. Bence bir ay günlük 80 gr kadar verin duruma göre de bakın kilo almışsa fazla veriyorsunuz almamışsa ve şikayetleri azaldıysa dengeyi bulmuşsunuzdur. Bunca yıldır hayvan bakıyorum o çizelgelerin daha birebir tuttuğunu görmedim.

  • FAtE  (06.10.20 10:44:57)