küpe takamama problemi

Merhaba,
Benim çocukluğumdan beri olan bir durum ama bu son zamanlarda takı takma isteği geldi bana. Kolye-küpe takmak istiyorum hep. Bi sürü de güzel şey aldım.
Yalnız benim özellikle sol kulağımda bir problem var. Altın küpe bile taksam bir süre sonra içi iltihap topluyor ve şişiyor (kulak memem). Sağ kulağım da hassas ama sol kulağım kadar değil.
Bir de mesela 2 hafta küpe takmayayım delikler hemen kapanıyor. Birkaç gündür takmıyordum. Dün akşam minik halka küpelerden taktım deliği kapanmasın diye, o ağır büyük halka küpeleri takmama zaten imkan yok. Sonra elbiseme uyuyor diye bi küpe taktım. Daha takarken sol kulağım kanadı ama çok yavaş ve dikkatli takıyorum, öyle takmaya kulak kanamaz yani. Deliğini de zor buldum biraz şiştiği için. Şu an küpeleri çıkartmadım yine ama sol kulağım sızlamaya başladı. Böyle olunca 3-4 gün hiç küpe takamıyorum. Antibiyotikli krem sürüyorum küpe taktığımda geceleri (Fucidin). Daha önce önerilen küpeye oje sürme vs de hiçbir işe yaramadı.
Bu konuyla ilgili tavsiyesi olan var mı küpe takma demek dışında :(

Emin değilim ama hassas kulaklar için titanyum küpe önerilir. Altın, gümüş sıkıntı. Ayrıca bir süre kancalı değil kalın iğneli küpe kullan. Bir süre sonra kulak normalleşecektir bence.

  • prole  (10.09.20 16:11:07 ~ 16:13:15)
metal alerjisi bu, 100 km öteden tanırım. çünkü aynı problemler bende de var -hatta bir an ben yazdım zannettim :/ -

altın, gümüş takılarda belli bir miktar bakır olduğundan, asıl alerjiyi bu yapıyor, ama bakır alaşımı yapmadan da takıyı şekillendiremezler. ben de kulağımı kremleyip küpe takıyorum. en mantıklısı titanyum yine, çünkü biyouyumluluğu en yüksek metaldir, vücut içinde de protez olarak kullanılır -yani halk dilinde bilinden platin denen protezler aslında titanyum'dur- hatta bildiğim kadarıyla piercingleri titanyumdan yapıyorlar. o nedenle özetle titanyum. ya da hiç küpe takmamak. ha bir de tahta, cam, plastik takılar bulursan onları da kullanabilirsin, onlar da alerji yapmıyor bana, ama bulmaları biraz zor onu diyeyim. ya da takını kendin yapabilirsin. ek olarak delik kapanmasın diye kulağa baya bildiğin dikiş ipliği geçiren var ama ne kadar mantıklı ve sağlıklı bilemedim, ayrıca da hiç denemedim :/ denersen sonucunu isterim ama :D
  • pasp  (10.09.20 16:55:08)
naylon sağlam bir ip küpe işini görür . eskiler öyle yapardı.

  • jamswety  (10.09.20 17:18:58)
Olta ipi denen misina iş görür bence.

Bu arada iltihap kapıyor derken sadece şişiyor mu, yoksa saydam olmayan sıvılar mo geliyor? Sadece şişiyorsa normaldir
  • Unde bach canim  (10.09.20 19:46:36)
@unde bach canim sıvı geliyor ama saydam sanırım. göz çapaklanır gibi kulak memem çapaklanıyor.

  • matilda  (10.09.20 23:47:07)
@matilda o iltihap değil bildiğim kadarıyla. Yani doktor değilim, bilen biri düzeltsin ama o ödem sıvısı. Kulak memeniz şişiyor ya hani...

Ayrıca her çıkarıp takmada deforme ettiğiniz için (dokularınız hızlı iyileşiyor demek ki) size sürekliliği olan iltihap durumu gibi geliyor. Halbu ki siz kulak memenizi sürekli deforme ettiğiniz için o ödem kendini tekrarlıyor. Uğraşılan sivilce şişliğinin inmemesi, yumruk yiyen birinin gözünün şişmesi ya da kolundan iğneyle kan alınan kişinin oradan şişmesi gibi.
  • Unde bach canim  (11.09.20 00:13:52 ~ 00:25:48)