İnsanlar niye birbirini aldatıyor ?

İnsanlar niye birbirini aldatiyor ? Bunun mantığı nedir ?

Niye seviyorum dediğiniz halde başkasıyla konusuyoruz ?

İlişkilerin yozlaşmasının sebebi nedir ?

Tek eşlilik insan doğasına pek uygun değil, bence ondan.

Erkek doğası gereği biriyle beraberken de farklı kadınlarla birlikte olmak istiyor.

Kadın da, birr erkekle beraberken, daha iyi birisi karşısına çıktığında onunla olmak istiyor.

Sadakat, sevgi vs önemli. Ama ne yazıkki her insan aynı seviyede değil. Her insan iç güdülerini kontrol edip mantıklı davranamıyor.

Yani özetle, olay bence tamamen cinsellik.
  • saturn  (07.09.20 17:55:07)
bence hiçbirinin tek bir doğru cevabı yok. biyolojik, tarihsel ve türlü ideolojik bağlamlardan beslenerek farklı cevaplar verebilirsiniz. bu sorulara verilecek basit yanıtların sadece avuntulardan öteye geçemeyeceğini düşünüyorum.

belki insanlar toplumsal olarak belli ilişki biçimlerinin içerisine sıkışmış olduklarından aldatmaya daha meyilli oluyor olabilirler. sonuçta insanlık 100 yıl önce doğmadı, her zaman bu toplumsal kurallarla belirlenmş ilişki biçimlerini yaşamadı. belki insan denen varlık biyolojik açıdan doğal olarak farklı yaşam biçimlerine meyilli olabilir.

sevmek-beğenmek, seçimler-dürtüler arasındaki benzerlikler-farklar üzerine düşünebilirsiniz.

ilişkilerin yozlaşması dediğiniz bambaşka bir şey, zaten toplumsal anlamda dünyanın insan olan her yerinde birçok alanda yozlaşma (ya da bozunma) denebilecek şeyler var, doğal olarak ilişkilerde de var. hakim kabul edilen ilişki biçimlerinin kaybı üzerine bir yozlaşmadan bahsedeceksek, ilişki yaşama, eş seçimi ya da aile kurulumu zaten ideolojik bir şey ve sadece sevgi bağıyla yapılmıyor. içine maddi kaygıların, tüketim kültürü baskılarının, kapitalizmin getirdiği düşünme/yaşama biçimlerinin ve gelenek göreneklerin girdiği bir şeyin yozlaşmamasını beklemek hayalperestlik olur diye düşünüyorum.
  • nimberjack  (07.09.20 18:13:26)
Aşksız beraberlikler yüzünden. Aşık olmadığı halde yıllardır beraber olan insanlar var iş akdi gibi.

  • perfectum  (07.09.20 18:16:42)
her zaman daha iyisini daha fazla isteme iç güdüsü bizi marsa da götüyor işte böyle aldatmalara da neden oluyor.

  • kelepir  (07.09.20 18:40:54)
Cinsellik +1 temelde fakat yalan, sadakatsizlik neden? diye sormak daha doğru olurdu..insan doğası tek eşliliğe karşı lakin bunların farkında degilsen ve öz farkındalığın yoksa yalan söylüyorsun veya aldatılıyorsun

  • olaylar olaylar  (07.09.20 18:56:07)