Çok saçma bir ekonomi sorusu. Aklım almadı.

Ben mesela bir bankayım, a bankası. biri bana geliyor ve bilmemne derneğine 20 milyon dolar bağışlıyorum diyor. Bağışladığı dernek de zamanla varlık fonuna aktarılıyor. Ya da swap işlemlerinde kullanılmak üzere ya da dış borç ödemek için merkez bankasına veriliyor.

şimdi soru şu; aslında para verilmedi. öyle bir para yok. sadece a bankasında bir işlem yapılıyor ve bankanın döviz rezervine para giriyor. sonra bu çeşitli sebeplerle kullanılıyor. Atıyorum dövizi baskılamak için piyasaya satılıyor ucuzdan.

bu paranın gerçekten o bankaya yatıp yatmadığını kim bilecek? Bankalar bilançolarını ya da rezervlerini böyle şişiremez mi? Özellikle devlet bankaları? Olmayan paraları a kişisi mevduatına yatırdı falan diye kayıta alıyorlar ve o para sisteme giriyor. Ben nerede yanlış düşünüyorum?

Kasıtlı olarak yapılan usulsüzlüklerde de, yurt içinde BDDK, yurt dışında Amerika amiyane tabirle adamı oyar.

  • archmage mahmut  (29.08.20 01:24:52 ~ 01:27:41)
bu tür büyük hesaplar, hesap hareketleri anında MASAK a bildirilir. www.hmb.gov.tr

  • ankarakecisi  (29.08.20 09:23:58)
the big short izleyiniz, olmayan paralar ile yaratilan sisirilmis fonlari...herkesin bildigi ama sustugu saadet zinciri gibi

  • cairo  (29.08.20 09:51:28)
Peki bu olay sahte mevduat hesapları ile devlet tarafından yaratılıyor ve doları baskılamak için mrkez bankasi tarafindan kullaniliyorsa? Yani masak falan bu işin içindeyse bu olay uluslararası bankalar tarafından nasiĺ anlasilabilir?

  • yollarbenibekler  (29.08.20 18:17:04)