[]

Yapay zekâ

1. Yapay zekâ hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için hangi kaynakları okumayı tavsiye edersiniz?

2. Satranç için kullanılan yapay zekânın mantığı nelere dayanıyor?

3. Yapay zekâ herhangi bir alandaki deney sonuçlarını analiz etmede kullanılıyor mu?

 
Yapay zeka dediğiniz çok geniş bir alan. Neyi merak ettiğinize karar verin, felsefeciler de bununla uğraşıyor matematikçiler de. Yoksa programlama alanıyla mı ilgileniyorsunuz?

1- Programlamayla ilgileniyorsanız ve temelleri merak ediyorsanız, Peter Norvig, Artificial Intelligence: A Modern Approach. Genel olarak okuduğum en iyi teknik kitaplardan. 94 basımı, ama ne olup bitiyor'u anlamak için güzel.

2- Satranç için baya brute-force kullanıyorlar. Her durumu analiz edip en iyi yolu seçiyor. O analizi hızlandırmak için yöntemler var, ama arkada bir magic yok.

3- O alanda yapılan bütün deney sonuçlarını biliyorsanız, elinizde yeterince data varsa, evet, kullanabilirsiniz. En azından deneyin kabul görüp görmeyeceğini baya rahat predict edebilirsiniz mesela. Ama bu soru için de daha fazla bilgi lazım, "analiz etmek" ne demek? Neyi arıyoruz?
  • plutongezegendegilmi  (14.08.20 22:27:58) 
@plutongezegendegilmi
2-) Tam olarak öyle değil. Örneğin Alphazero adlı yapay zeka satranç oyuncusu, bir bilgisayar satranç motoru olan Stockfish gibi veri bulutundaki hamleleri analiz edip en az kayba yol açacak hamleyi tespit etmiyor. Tıpkı bir insan gibi oynadığı oyunları analiz ediyor, açılış kitabı olmadan hareket edip kendi üslubuyla strateji oluşturarak, konumsal üstünlük elde edebilmek için vs. insan gibi taş fedası gibi şeyler yapabiliyor. Nazmican Doğan Alphazero - Stockfish arasında oynanan bazı maçları analiz edip, Alphazero'nun çalışma mantığına da kısaca değinmiş:

www.youtube.com

Kanalına girerseniz Alphazero'nun oynadığı diğer birkaç maçın analizini de görebilirsiniz.
  • fobfilm  (14.08.20 22:36:30) 
@fobfilm, doğrudur, ben deep blue'yu düşünerek cevap vermiştim.


  • plutongezegendegilmi  (14.08.20 22:38:20 ~ 22:38:48) 
1-Benzer aramalar yaparak yine kitaplar hakkında yorumları inceleyebişirsin başka kaynaklardan
www.bkmkitap.com?

2- ilk hatırladığım IBM nin satranç için tasarladığı deep blue adlı bilgisayarla kendini duyurdu yapay zeka konusu.
Bu bilgisayar, ünlü Rus satranç ustası Gary Kasparov tarafından yenildi(1996).
Yeniden geliştirilen ve deeper blue adı verilen olan bilgisayar daha sonra Gary kasparovu yendi (1997). Saniyede 200 milyon işlem (ya da hamle diyebiliriz sanırım ) yapıyordu bu sistem. Ondan sonra robotlar dünyayı ve insanı ele geçirecek konulu bir çok yazı yazıldı haber yapıldı.
Günümüze bakıldığında ise (parçaları bir araya getirebilirsek) zamanla robotlaşan insanları rahat seçebiliriz.

3- deney olarak bilmiyorum ama veri analizi konusunda çalışmalar var.
  • Erva  (14.08.20 22:41:42) 
Yapay zekadan çok farklı alanlarda çok farklı şekillerde yararlanabilirsin tamamen hayal gücüne kalmış bir şey. Satranç gibi şeyler bu açıdan çok basit, internette bir sürü bunun ile ilgili hazır kodlar bulabilirsiniz.


  • reyen  (14.08.20 23:57:15) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.