İşsizlik maaş şartı(uzman sorusu)

İşsizlik ödeneği almak için gerekli olan Son 120 gün prim şartı için konuşacak olursak:

İşe giriş 1 Haziran
İşten çıkış 1 ekim

Ağustos ayında 1 gün boşluk var yani 1 gün sigorta yatmamış.
Fakat Ağustos ayı 31 gün, yani 1 gün eksik olsa bile teknik olarak kişiye ağustos’ta 30 gün prim yatmış
Yani Son 4 ayda 120 gün primi var

Bu kişi 1 Ekim’de çıktığında işsizlik maaşı alabilir mi alamaz mı?

alabilmesi lazım bu şekilde. ayrıca yanlış hatırlamıyorsam son 1 yılda veya 6 ayda 120 gün yeterli oluyor. dolayısıyla bir önceki işindeki sigortalı günler de hesaba katılır.

  • reanarchy  (14.08.20 16:26:33 ~ 16:26:45)
alamaz gibi eliyo bana. birincisi bu işlerde bir ay 30 gün sayılır, ikincisi fazla haftasonu var agustosta. umarım yanlışımdır.

  • foolrules  (14.08.20 17:44:33 ~ 17:45:01)
sgk ayi 30 günden hesaplıyor, bunu da yatan Kco den ogrendim. Alamaz sanırım.

  • monkey  (14.08.20 20:00:26)
Bi kere “kovulmuş” yani işten çıkarılmış olması gerek öncelikle, bunu atlamıyorsunuz değil mi? Son olarak da en doğru bilgiyi e devletteki sgk kaydınız gösterecektir. Gün gün yazıyor ya da yazacak orada.

  • rewlack  (14.08.20 20:02:41)
İşten çıkarma yasağı devam ettiği sürece kimse işsizlik maaşı alamaz. işveren tarafından sonlandırılması lazım sözleşmenin fakat yasak. Çünkü patronları işsizlik fonundan besliyorlar. Çalışanın maaş alamaması için bu yasağı 1 sene uzatma hakkı verildi yönetime. Ekim'de de devam edeceğini düşünüyorum.

  • desdenova34  (14.08.20 21:48:16)