Vatandaşlık/cbk sorusu

Sayın hukukçular. Ders videosu dinlerken aklıma takıldı. Olağan cumhurbaşkanlığı kararnameleri meclis onayına sunulmazken, olağanüstü kararnameler meclisin oynayından geçiyormuş. Merak ettiğim şey ise mecliste nasıl onaylandığı. Oylama mı yapılıyor? Kim nasıl onay veriyor yani? Teşekkürler.

olağanüstü kararnameler onaydan geçer de hemen değil meclis toplandığı ilk anda oylar.

  • kljgslsdkjsd  (03.08.20 23:03:55)
Olağanüstü dönem KHK'lerinde olduğu gibi olacak. Ohal CBK'si yürürlüğe girecek, ancak aynı anda Meclis'e de sunulacak. Meclis Genel Kurulu, kanunları görüştüğü gibi görüşecek ve oylayacak. İlgili İçtüzük hükmünü aşağı bırakıyorum:

Olağanüstü hallerde çıkarılan Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin görüşülmesi
MADDE 128- Anayasanın 119 uncu maddesi çerçevesinde ilan edilen olağanüstü
hallerde Cumhurbaşkanı tarafından çıkarılan ve Resmî Gazetede yayımlandıkları gün Meclis onayına sunulan Cumhurbaşkanlığı kararnameleri, savaş ve mücbir sebeplerle Türkiye Büyük Millet Meclisinin toplanamaması hali hariç olmak üzere üç ay içinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde öncelikle görüşülür ve karara bağlanır. Söz konusu kararnameler bir ay içinde komisyonlarda görüşülmediği takdirde, Meclis Başkanlığınca doğrudan doğruya Genel Kurul gündemine alınır. Genel Kurul, geriye kalan iki ay içinde bu kararnameler hakkında karar verir. Üç ay içinde görüşülüp karara bağlanamayan Cumhurbaşkanlığı kararnameleri kendiliğinden yürürlükten kalkar.
  • wish i could find a way to disappear  (04.08.20 15:08:31)