gıcık bir permütasyon, bilen el atıversin

3 doktor, 3 hemşire ve 3 hasta yan yana dizilmiş 9 sandalyeye hastalar yan yana gelmeyecek şekilde ve hemşireler yan yana gelecek şekilde en fazla kaç farklı şekilde oturulabilir?

soru bankasından bir soru değil, yani cevabı bilmiyorum.

uğraştım ve 28080 gibi absürt bir sayı buldum.
o yüzden sonucu bulabilen olursa buraya yazsın ben de merak ettim :)

  • poset  (06.05.10 20:47:45)
hemşireleri bir kişi olarak kabul etsek toplam 7 kişi olur;

7!x3!(hemşireler kendi arasında yer değiştirir)=30240

hemşireler yan yana ve hastalar yan yana oturduğunda toplam 5 kişi varmış gibi oluyor;

5!x3!x3!(hemşireler ve hastalar kendi arasında yer değiştirir)=4320

bizden hastaların yan yana oturmadığı durum isteniyordu o zaman toplamdan hastaların yan yana oturduğunu çıkarırız cevap 30240-4320=25920 gibi uçuk bişe çıkar=). kalan öss bilgisiyle bu çıktı.
  • insantaklidiyapanmaymun  (06.05.10 21:05:19 ~ 21:05:48)
O kadar yuksek cikmasina imkan yok. Ben 576 buldum ama biraz kastirici bi soru, bi yerde hata yapmis olmam muhtemel.

  • achelon  (06.05.10 21:06:53)
@rondo
yaptığınıza kayılıyorum fakat 6 yerine 7 olmalıydı sanki. çünkü N de her iki sıralamada da 7 farklı şekilde oturabilir. yani 3!.3!.3!.7.2 = 3024 buldum ama.

edit: değiştirmişsiniz yeni gördüm:)
  • burbat  (06.05.10 21:21:56 ~ 21:28:30)
@rondo: doğru söylüyorsun benim öyle bir hatam olmuş. diğer yandan ben sizin yaptığınızı düşündüm ama onda da değişik sıralamalar oluyordu, o yüzden o yöntemle yapmadım. nasıl derseniz; DDHDHNH ya da HDDHDHN gibi şeyler de oluyordu yani doktorların yan yana olduğu ama hastaların olmadığı, bunları da hesaba katmanız gerek diye düşünüyorum. o zaman da çok uzuyor soru.

  • insantaklidiyapanmaymun  (07.05.10 09:35:55)