Kiracı ile ev sahibi anlaşamaz ise neler olabilir?

Merhaba,

Kiracı ile ev sahibi yazılı kira kontratının yenileme döneminde kira zam oranında anlaşamaz ise neler olabilir?

1 - Ev sahibinin evden çıkarma hakkı mı doğuyor?
2 - Sözleşme yenilememe kararı alınırsa kiracının evden çıkma süresi ne kadar? Bu süre boyunca ne kadar kira öder?
3 - Kiracı yasal oran olan TÜFE (12 aylık ortalama) kadar zam yapar ise ev sahibinin bunu kabul etmeme hakkı var mı?
4 - Kiracı yasal oran olan TÜFE (12 aylık ortalama)'dan daha az zam yapar ise ev sahibinin ne gibi hakları var?
5 - Ev sahibi yasal oran olan TÜFE (12 aylık ortalama)'dan daha fazla zam talep edebilir mi?
6 - Olay aslında kiracı ile ev sahibi arasındaki iletişimde mi bitiyor? yasal oran filan yalan mıdır? Yani yasal orandan daha yüksek bir oran belirlenebilir mi? Misal evin kirası o bölgenin rayiç değerine göre düşük kaldı diyelim ve rayiç bedele ulaşmak için yasal orandan daha yüksek bir oran gerekiyor.

Bilen eder var mıdır bunları :) teşekkürler.

3- hayır.
5- hayır ama sözleşmede aksi bir şey yoksa
6- kağıtta ne yazıyorsa o. Rayiç bedelinin düşük kalması önemli değil diye biliyorum ama kesin konuşmayayım. Zaten bu almanyadan oğlum gelecek durumlarını da bu sebepten engellemeye çalışıyorlardı.
  • Unde bach canim  (04.06.20 04:16:32)
1-Hayır
2- sözleşme yenileme diye bir dönem yok. Kiraya verenin sözleşmeyi yenileme/yenilememe gibi bir hakkı yok. Sözleşmemiz belirsiz süreli sözleşme. Kiracı istemeden, kiraya veren "belirli şartlar oluşmadıkça" kiracıyı tahliye edemez.
Her sene tefe/tüfe oranına göre artışınızı yapıp geçin.
  • han20  (04.06.20 05:02:22)
ev sahibi açısından kiraya verirken tahliye taahhütnamesi imzalatmak.
eğer bunu imzalatmazsanız kiracı kanunen 3-4 sene 1 kuruş kira vermeden oturabilir.

  • aslindasorunumpsikolojik  (04.06.20 10:37:55)
1-kirayı yatırdığınız sürece ev sahibi keyfi evden çıkaramaz (tahliye taahhütnamesi imzalamadıysanız).

2-sözleşme yenilememe diye bir şey yok. Öyle bir hakkı yok. Kiracı oturmak istediği sürece oturur.

3-zaten en fazla yapabileceği oran o yasal olarak. Kontratta %100de yazsa geçerliliği yok. Yalnız, tüfe değil o. Tüfenin geçen sene ki yıllık ortalamasına göre değişimi.

4-daha az yaparsanız ev sahibi tahliye davası açabilir. En az 6 ay sürer. Sonra tahliye kararı çıkınca bir iki ay daha taşınmak için vaktiniz olur.

5-talep edemez. Ama üstte dediğim gibi direkt tüfe değil o oran. Aynı ayın yıllık değişimi. İnternetten araştırın.

6-üstte dedim isterse %1000 yazsın kontratta, bir önemi yok. Tavan belli. Fazla yapamaz.
Ama kiranız etrafa göre çok düşükse, emsal davası açabilir, etraftaki kiralar yüksek diye. En az 6 ay da o sürer.

Kişisel önerim, evi seviyorsanız, kiranız etrafa göre çok düşükse, biraz fazla artırabilirsiniz, bu size kalmış.
Yok uğraştırayım diyorsanız, kanunlar tamamen kiracının yanındadır.

Ama en önemlisi, bu dava vs. süreçlerinde haklı çıkmanız için kiranızı aidatınızı zamanında yatırmanız gerekiyor.
  • artci sarsinti  (04.06.20 10:52:11)