[]

kızılyıldız

diğer yabancı futbol kulüplerinin adı türkçe'ye çevrilmeden veriliyor.
peki bu kulübe neden kızılyıldız diyoruz? tr.wikipedia.org 
bunun sözlükte başlığı bile var

(bkz: kızılyıldız takımına neden kızılyıldız diyoruz)

ha tatmin edici bir cevabı var mı? bence hayır.


en güzel cevabı yüksel aytuğ vermiş
www.sabah.com.tr
  • la traviata  (30.05.20 14:33:52) 
aslinda sosyalizmi simgeliyor adi. yani bir sehir ismi vs degil. yabancilar da red-star diyor mesela. bize ozgu degil yani cevirmek.


  • baldur2  (30.05.20 14:34:23) 
1- Orijinal isminin telaffuzu zor olduğu için
2- 'Kızılyıldız' enternasyonel bir kavram olduğu için. Direk çevirisi 'kızıl yıldız' olmasına rağmen birleşik yazılması da bunu gösterir.

  • temasettin  (30.05.20 14:36:44) 
Orijinalinin Latin alfabesiyle yazılmış hali Crvena Zvezda. Ancak İngilizcede de zaten Red Star Belgrade diye bilindiği için biz İngilizceye değil Türkçeye çevirerek söylemişiz. Özel bi nedeni yok. Zaten internette birçok yerde hala gizemini koruyan bir konu bu. Daha doğrusu gizemi olduğu sanılan ama aslında olmayan bir konu.


  • himmet dayi  (30.05.20 14:38:36 ~ 14:38:57) 
Özel bi nedeni yok muhtemelen zamanında orijinal ismi söyleyemediler öyle kaldı, aynı şekilde İngilizce olarak da Red Star Belgrade diyorlar, bizimkiler de Kızılyıldız demiştir. Misal rakipleri olan Partizan’ın orijinal ismi de Partizan (Fudbalski Klub Partizan) onun telaffuzu kolay ama Kızılyıldız için Crvena Zvezda demek zor gelmiş olabilir, Avrupalılar Red Star diyorsa biz de Kızılyıldız diyelim demiş olabilirler ama neden Kızılyıldız demişler de Kırmızı Yıldız dememişler orası da enteresan.


  • angelus  (30.05.20 14:40:35) 
kirmizi yerine kizil demelerinin sebebi red-star'in sosyalizmi simgelemesi iste. kizil bayrak mi diyorsunuz, kirmizi bayrak mi?


  • baldur2  (30.05.20 14:45:17) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.