Fiyat teklifi hazırlarken vergiyi de bir gider olarak düşünmemeli miyiz?

Arkadaşlar merhaba,

bugün bir arkadaşla aramızda sohbet ederken başlıkta bahsettiğim konuda anlaşamadık, siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

arkadaşımın da benim de birer şahıs firmamız var,
Bugün de gelir vergisi oranları artmış, malum günün muhabbeti bu.

Bir müşteri için fiyat teklifi hazırlarken vergiyi gider olarak eklemeli miyiz, eklememeli miyiz konusunu tartışıyorduk. Ben oldu bitti fiyat teklifi hazırlarken bütün gider kalemleri üzerine kendi kar marjımı eklerim, onun da üzerine vergiyi ekleyip müşteriye o fiyatı teklif olarak atarım.

örnek vereyim.
basit bir excel sheet'de hazırlıyorum işin finansal kısmını.
bütün gider kalemleri = 70.000 olsun
benim karım = 30.000 olsun
vergi dilimi de 35% olsun.

30.000 + 0.35x = x denkleminden x'i bulup ya da kısaca 30.000/0.65 yaparak.
"benim karım + vergi" kısmını bulmuş olurum.
x=46.100 TL
bütün giderler + (benim karım + vergi) = 70.000 + 46.100 = 116.100 TL + KDV
olarak müşteriye teklif olarak veririm.

Yani vergiyi de tıpkı malzeme alımı, işçilik ücreti, ulaşım masrafı vs. gibi bir gider olarak eklerim.

Ama çevremdeki arkadaşlar bunu eklemiyorlarmış, telefonda bir sürü kişiye de sordu, dediğinin doğruluğunu ispatlamak için, herkes "yoo biz de eklemiyoruz. vergi, aldığın kardan doğan bir şey, üzerine eklenen bir şey değil" diyor herkes...
bana biraz saçma geldi.

vergiyi de bir gider olarak düşünmek zorunda değil miyiz?

sen net kar almak istiyorsun :D yapabilirsen yap tabii, ama bence de kazandığın paradan senin vermen gereken bir şey o.(gelir vergisi) Tabii yine benzer mantığa gidip bu sefer 30 değil 40-45 kar almalıyım o zaman diyebilirsin, eline geçen paraya bakarak.

Ama fatura ederken bunu açık açık yazarsan karşı çıkarlar bence de.
  • nhk ni youkosu  (27.05.20 15:48:23 ~ 15:49:28)
İlk defa siz de duydum. Vergi ayrı bir kalem olarak teklifte belirtmek bence mantıksız .

  • dunyatuhaf  (27.05.20 15:53:19)
yanlış anlaşılmış sanırım.

bu gelir vergisini teklifte belirtmiyorum.
teklifte sadece verilen hizmetler/yapım işlerinin ücretleri yazıyor.
ve altında toplam istenen ücret + kdv yazıyor...

ben teklifteki fiyatı hazırlarken vergiyi "gider" başlığı altına koyup koymamamız gerektiğini soruyorum.
  • appdata  (27.05.20 16:04:55)
o bence gereklilikten çok rekabetle ilgili. Sen koyarsın, başkası koymaz senden 10 bin lira daha ucuz teklif verir işi o alır. Olmuyor mu böyle mesela?

  • nhk ni youkosu  (27.05.20 16:09:35)
elbette, fiyatın içine yedirilmek zorunda. en önemli gider kendisidir.

100 liralık teklif verdin. 20 lira faturalı maliyetin var. 80 lira kar ettin demektir. 80 liradan gelir vergisi gidecek. kalan para senin için karlı bir paraysa iyi bir tekliftir.

kdv ayrı belirtmek de doğrudur.

sizin arkadaşınız ve telefonda danıştığı kişiler düz adam esnaf. muhasebecilerini görmemiş bile olabilirler.
  • retiredcolonel  (27.05.20 16:10:06)
Hesaba katmayanlar nasıl para kazanıyorlar bilmiyorum, kesilen faturanın bayağı yüksek bir bölümünü vergi olarak ödüyoruz. Belki giderleri çok olanlar için gelir vergisi çok fazla olmuyordur ama hizmet işindeyseniz, iş gücü dışında gideriniz yoksa gelir vergisini mutlaka hesaba katarak teklif hazırlamalısınız.

  •   (27.05.20 17:10:04)
Evet ben de yanlış anlamışım .
Tabi ki vergi kalemleri bir gider gibi düşünülerek fiyata eklenmeli . ( vergisini ödeyen İçin)

  • dunyatuhaf  (27.05.20 18:03:14)
O dediğiniz faturasız şu kadar olur şeklinde vuku buluyor bizim camiada

  • fistikthecat  (27.05.20 18:34:52)