[]

Kıskanmak üzerine

Neden kıskanıyoruz? Ortada herhangi bir üstünlük durumu bulunmuyorken, onda olup ben de olmayan gibi bir durum yokken, işin içinde üçüncü biri yokken çok normal hatta umursamadığımız birini üçüncü kişi girince neden kıskanıyoruz?

İstemiyorum kıskanmayı engel de olmaya çalışıyorum ama sanki kıskandığım biliniypr ve çabam da dışarıdan belli oluyor gibime geliyor sonra da daha çok saçmalıyorum.

Nasıl umursamaz gibi görünürüz ki :( dahası gerçekten öyle olsun istiyorum. Ne yapayım ya da yapmayayım?

 
kıskançlığın önemli bir kısmı kıskananın kendiyle ilgili yaşadığı sorunlardan kaynaklanıyor. özgüven eksikliği, paranoya seviyesinde kuşkuculuk, aşırı sahiplenme şeklinde yansıtılan benmerkezcilik(ve sonucunda ortaya çıkan karşı tarafın benliğine saygı duymama) gibi sebepleri oluyor genelde. bunlardan hangilerine sahipsen onların sebebini bulup düzelterek yol alabilirsin.


  • Bruce  (24.05.20 23:16:33 ~ 23:17:30) 
Kadın ve erkekte neden kıskançlık duygusu var bunun evrimsel cevabını şöyle özetleyebilirim:

Bir kadın doğurduğu çocuğun kendine ait olduğunu bilebilirken erkek bundan kesin bir şekilde emin olamaz. (dna testi sonradan geliştirilen, doğada olmayan bir şey) Bu yüzden kıskanma dürtüsü ile erkek, dişisinin çevresindeki erkekleri temizler ve emek verip, sermayesini harcadığı çocuğun kendi sperminden olduğu ihtimalini yükseltir.

Kadın ise doğada erkeğin imkanlarından daha çok yararlanabilmek için çevresindeki dişileri azaltmaya yönelik kıskançlık duygusunu geliştirmiştr. Bu sayede çevresindeki kadınların azalmasıyla erkeğimiz kadınımıza daha uzun yıllar emek verebilecektir.

Yazarken çok ilkel hissetsem de kıskançlık dediğimiz duygu da zaten ilkellik değil midir? Bu yüzden hayatımızdaki kişiyi kıskanıp hayatı dar etmek yerine ne kadar ilkel olduğumuzu fark edip utanmalıyız. Eved.
  • ruhen hastayim ben  (24.05.20 23:23:50 ~ 23:24:45) 
  • legalize marijuana  (25.05.20 00:50:38) 
Üsttekilere ek olarak:

"Nasıl azaltabilirim?"
Karşıdakinin ve özellikle üçüncü kişilerin davranışlarını kontrol edemezsiniz. Buna odaklanırsanız üstünüzden büyük bir yük kalkar.

Partneriniz isterse aldatır veya ayrılır veya istediğiyle konuşma(ma)yı kendi seçer; siz sadece fikrinizi veya rahatsızlığınızı dile getirebilirsiniz. İlişkinizin selametini sizin kontrol seviyeniz belirlemez. Eğer "kontrol etmezsem aldatır/terk eder/çok kötü olur" diye düşünüyorsanız zaten çok yanlış bir ilişkidesiniz veya özdeğerliliğinizle ilgili sorunlarınız olabilir.

Partnerinize birileri yürüyebilir, yazabilir, fırsat kollayabilir. Bunlara hele hiç karışamazsınız, bu kısma sınır koyması gereken kişi partnerinizdir. Yani bir türlü eski sevgiliden/diğer flörtlerden kopamayıp hâlâ kendi dinamiklerinde bir paylaşımları varsa yine ilişkinin doğruluğunu bir değerlendirin derim. Sorun yazan kişide değil, partnerinizdedir. Sonuç olarak siz yine ancak fikir belirtebilirsiniz, size uymuyorsa ayrılabilirsiniz.

Siz mesela x kişisiyle görüşmesini "yasak"ladınız. Bu çok rahatsız edici ve müdahil bir yaklaşım olurdu; çünkü karşınızdakinin yetişkin olduğunu bir kenara atıp kimle görüşüp görüşmeyeceğini sizin belirlemeniz kişisel sınırlara saygısızlık olurdu. Gidişat şöyle; siz en fazla "bak bu kişi sana yazabilir, dikkat et" dersiniz. Partneriniz de ona göre sınırını koyar. Kişi her türlü partnerinize yazmaya devam edebilir, burada iş yine partnerinizin hayır diyebilmesiyle ilgilidir. Eğer sınır koyamıyorsa veya koymak istemiyorsa bu sizinle ilgili bir durum olmaz, o zaman birlikte olmayı seçtiğiniz kişiyi gözden geçirin derim.

Sorun, ülkecenek bizim herhangi bir şeyi veya kişiyi kaybetmeyi bilemeyişimizden geliyor. Kimse size bu partneri kaybetme(me) garantisi vermiyor, dolayısıyla azıcık kontrolü bırakıp akışına bırakırsanız emin olun her şey daha kolay olacak. En kötü aldatılırsınız (ki bu da bir kayıp), bu da dünyanın sonu değil.
  • mor bembombom  (25.05.20 01:02:16 ~ 01:04:59) 
kendine olan güvensizliğinden ötürü kıskanıyor insan. evrimsel cevabı bu. beni bırakır da ona gider diye kıskanıyorsun.


  • roket adam  (25.05.20 01:26:26) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.