Kıskanmak üzerine

Neden kıskanıyoruz? Ortada herhangi bir üstünlük durumu bulunmuyorken, onda olup ben de olmayan gibi bir durum yokken, işin içinde üçüncü biri yokken çok normal hatta umursamadığımız birini üçüncü kişi girince neden kıskanıyoruz?

İstemiyorum kıskanmayı engel de olmaya çalışıyorum ama sanki kıskandığım biliniypr ve çabam da dışarıdan belli oluyor gibime geliyor sonra da daha çok saçmalıyorum.

Nasıl umursamaz gibi görünürüz ki :( dahası gerçekten öyle olsun istiyorum. Ne yapayım ya da yapmayayım?

kıskançlığın önemli bir kısmı kıskananın kendiyle ilgili yaşadığı sorunlardan kaynaklanıyor. özgüven eksikliği, paranoya seviyesinde kuşkuculuk, aşırı sahiplenme şeklinde yansıtılan benmerkezcilik(ve sonucunda ortaya çıkan karşı tarafın benliğine saygı duymama) gibi sebepleri oluyor genelde. bunlardan hangilerine sahipsen onların sebebini bulup düzelterek yol alabilirsin.

  • Bruce  (24.05.20 23:16:33 ~ 23:17:30)
Kadın ve erkekte neden kıskançlık duygusu var bunun evrimsel cevabını şöyle özetleyebilirim:

Bir kadın doğurduğu çocuğun kendine ait olduğunu bilebilirken erkek bundan kesin bir şekilde emin olamaz. (dna testi sonradan geliştirilen, doğada olmayan bir şey) Bu yüzden kıskanma dürtüsü ile erkek, dişisinin çevresindeki erkekleri temizler ve emek verip, sermayesini harcadığı çocuğun kendi sperminden olduğu ihtimalini yükseltir.

Kadın ise doğada erkeğin imkanlarından daha çok yararlanabilmek için çevresindeki dişileri azaltmaya yönelik kıskançlık duygusunu geliştirmiştr. Bu sayede çevresindeki kadınların azalmasıyla erkeğimiz kadınımıza daha uzun yıllar emek verebilecektir.

Yazarken çok ilkel hissetsem de kıskançlık dediğimiz duygu da zaten ilkellik değil midir? Bu yüzden hayatımızdaki kişiyi kıskanıp hayatı dar etmek yerine ne kadar ilkel olduğumuzu fark edip utanmalıyız. Eved.
  • ruhen hastayim ben  (24.05.20 23:23:50 ~ 23:24:45)
  • legalize marijuana  (25.05.20 00:50:38)
kendine olan güvensizliğinden ötürü kıskanıyor insan. evrimsel cevabı bu. beni bırakır da ona gider diye kıskanıyorsun.

  • roket adam  (25.05.20 01:26:26)