[]

Farklı müzik aletleri için hazırlanan notalar nasıl dönüştürülür

Bir şarkının piyano için düzenlenmiş notalarını klarnet noktalarına nasıl uyarlayabilirim, bunu öğrenecek kadar nota bilgisi edinebileceğim bir aplikasyon var mı?
 
Basitçe yapmak istiyorsan piyanoda o esnada çalan en ince notaları klarinet ile çalsan (muhtemelen) ana melodiyi çalmış olursun.

İlla güzel olsun istiyorum dersen, bunu yapmaya transkripsiyon deniyor. Mesela schubert'in schwanengesang isimli eser(ler)ini franz liszt piyano'ya uyarlamış. Zor bir iş.

Zor olmasının sebebi şu, bir enstrümanda kolayca yapılabilen bir şey başka birinde imkansız olabiliyor. Mesela kemanda parmağını telin üzerinde titretebiliyorsun (vibrato), piyanoda imkansız. Şu durumda transkripsiyon yapan besteci, vibratoyu görmezden gelebilir. Veya do-re-do-re-do-re gibi iki nota arasında hızlıca gitgel yapabilir.

Benzer şekilde piyanoda aynı anda 10 tuşa bile basabilirsin, klarinette imkansız.
  • benaaymi  (19.05.20 04:37:21 ~ 04:38:33) 
Evet üst partiyi çalarsan melodiyi çalarsın amaa birisi sana eşlik edecekse o zaman transpoze etmen gerekir o notayı eğer si bemol klarnet çalıyorsan bu şu anlama gelir do majör bir eseri re majör çalmalısın ki eşlikçin sana eşlik edebilsin. Aksi halde eşlikçin sana ayak uydurmak zorunda kaldır ve parçayı si bemol majörden çalması gerekir. Bir de register değiştirmen gerekebilir.


  • guitarissimo  (19.05.20 05:27:12 ~ 05:39:54) 
Avid sibelius işinizi görür. Transpoze ile uğraşmadan istediğin düzenlemeyi yapabilirsin. Programi Öğrenmek biraz zaman alabilir.


  • spackinq  (20.05.20 22:46:32) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.