[]

Tekâlif-i Milliye Kanunu hala geçerli mi

Covid 19 ilerlerse tekrar Tekâlif-i Milliye Kanunu uygulanır mı
şu an anayasada Tekâlif-i Milliye Kanunu yoksa ama gerekirse bu kanun tekrar çıkartılır mı ve konuyla ilgili yazdıklarından dolayı yılmaz özdile helal olsun
www.sozcu.com.tr


 
Geçerli değil sanırım. Ayrıca bu kanun doğrultusunda alınanların parası da halka ödenmiştir.


  • oylesine sordum  (06.04.20 21:32:33) 
Tekâlif-i Milliye aslında kânun değil. Meclis bir kânunla belirli bir süre için başkumandanlık diye bir makam kuruyor, Mustafa Kemâl Paşa'yı bu makama getiriyor ve kendi yetkilerini bu kânunla başkumandana devrediyor.

Başkumandan da bu kânundan aldığı yetkiyle Tekâlif-i Milliye Emirleri'ni yayınlıyor. Birkaç kere uzatılan bu süre bittiği zaman bu yetki de ortadan kalkıyor. Dolayısıyla Tekâlif-i Milliye bugün geçerli değil.

Covid-19 ilerlerse Tekâlif-i Milliye'ye benzer bir düzenleme yapmak için Cumhurbaşkanlığı Kararnâmesi çıkarılabilir. Anayasa'ya aykırı olması hâlinde (ki olmaması mümkün değil) Anayasa Mahkemesi iptal edebilir. Ama burası Türkiye belli olmaz. Gerçi Anayasa'da istisnaî hallere yer verilmiş ama onun da sınırı var, hukukçu arkadaşlar daha iyi bilir.

(Bu arada Anayasa'da kânun olmaz.)
  • istambul  (06.04.20 23:06:58) 
Cumhuriyet öncesi bir uygulama. Zaten bu ve benzeri uygulamaları yapmak üzre, yoğun tartışmaların ardından yasam ve yürütme yetkilerini 3 ay boyunca üstüne almıştır Gazi Paşa. Her uzatılmasında da tartışmalar yaşanmıştır.


  • renegade  (06.04.20 23:27:44) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.