covid testi yapmıyorlar

eniştemi geçen hafta covid'den kaybetmiştim. sonrasında ablama çok lazım olan eşyaları götürmek için eniştemin evinden bir şeyler aldım. üstüne taşıyıcı şüphesi olan yiğenime baktım bir süre bakacak kimse kalmadığı için. ondan öncesinde de yakın temaslarım bulunmuştu. 2 gün önce ateş başladı. telefonla aradığımda evde kalmam gerektiğini kötüleşirsem hastaneye gelmem gerektiği söylendi. dün nefes darlığı var diye düşünmüştüm ama sonra psikolojiktir diye geçiştirdim çok hafifti.

ateş hala inmedi ve bugün öksürük ile birlikte daha net nefes darlığı başladı. hastaneye gittim ve doğrudan pozitif kişilerle temasta bulunduğum belirttim. çok kötü durumda olmadığım için test yapamayacaklarını eve gidip kendimi izole etmem gerektiğini söylediler. ciğer ve öksürük için birkaç ilaç verdi. doğrudan ailemden birini coronaya kaybetmeme rağmen neden test yapılmıyor? test alınsın ben yine eve geçerim ama hiç test yapmadan göndermeleri çok uç geldi. eniştemi kaybetme sebebimiz zaten geç kalındığı içindi tedavide. tüm ciğerime yayılmasını mı bekleyecekler müdahale etmek için cidden? bu kadar kötü bi durumda mıyız? telefondan da herhangi bir destek ya da yönlendirme yok herkes evde kalmamı söylüyor.

Bu maalesef turkiye'de değil cogu ulkede böyle. Covid olsaniz bile semptomlarıniz ağır değilse test yapmayıp evde izole olun diyebiliyorlar. Eğer verdikleri ilaçlar tedavi için uygun ilaçlarsa, yaşınız da gencse durum böyle oluyor. Testleri harcamak ya da vakit kaybetmek istemiyorlar.

Geçmiş olsun, umarım bir an önce toparlarsiniz. Enisteniz için de başiniz sağolsun.
  • fraise  (04.04.20 04:10:08 ~ 04:10:48)
İstanbul da ki yoğun bakım üniteleri önümüzdeki hafta tamamen dolacak. O yüzden senin gibi hafif geçirenleri değil de ölüm riski yüksek olanları kabul ediyorlar

  • goodman  (04.04.20 04:19:25)
Evet hemen paniklemeyin, dünyanın diğer yerlerinde de yaklaşım bu. Eniştenize geç kalinip kalinmadigi sizin ya da bizim bilebilecegimiz bir şey degil. Belki farkında bile olmayıp oteledigi kronik rahatsızlıgi vardı ya da yaş durumundan dolayı vücudu yeterli antikoru uretemedi.

Yoğun bakima alınan her kişi için geç kalınmış bir durum söz konusu değil, bazı insanlar 2 gün içerisinde yoğun bakimlik olabiliyor okuduğum kadarıyla. Bu vücudun verdiği tepkiye bağlı.

Siz panik yapmayın, kendinizi izole edin. Sürekli ateş ölçümü yapın. Nefes darlığı bazen psikolojik de olabiliyor bildiğim kadarıyla ateş daha önemli ama zaten çok ciddi bir nefes darlığı durumunda bunu hissedersiniz. Dinlenin bol bol. Panik yapmayın.
  • superfluid  (04.04.20 04:38:49)
panik yapın. sonuna kadar panik yapın çünkü belli ki hastasınız. müdahale edilmek için illa yoğun bakımlık olmanızı beklemek gerekmiyor. her yerde böyle diyerek normalleştirmek caniliktir. içtiğiniz suya kadar vergi veriyorsunuz, resmen vergi vermek için yaşıyorsunuz, en iyi sağlık hizmetini almak hakkınız. size test yapana kadar hastanelere başvurmaya devam edin. takın eldiveninizi maskenizi gerekirse hastane hastane dolaşın. normalde buna gerek kalmadan sizin evinize gelip müdahale etmeleri gerekiyor ama muz cumhuriyeti işte. hakkınızı alana kadar savaşın, ilaçları kullanın, vitamin alın, meyve sebze tüketin asla paniğe gerek yok yaaa diyip salmayın. iyi haberlerinizi bekliyoruz

  • drjoke  (04.04.20 05:26:24)
Başka hastaneye git. Hala yapmıyorlarsa ortalığı ayağa kaldır yapana kadar. Bir an önce git bence.

  • sta  (04.04.20 10:06:28)
Oha! Şaka mı lan bu?

  • x571  (04.04.20 10:08:31)
Çok yakın bir arkadaşım da aynı hikayeye sahip. Durumu daha kötüleşince test yapmışlardı ona. Test sonucu 3-4 gün sonra çıktı. Test sonucu çıkana kadar evde bekle dediler. Evde bekledi. Test pozitif çıktı. Solunum cihazı gerektirecek kadar kötü durumda değilsen gelme hastaneye dediler. Öyle evde sürüne sürüne 10 günde falan atlattı. Şu an durumu iyi. Ateşi falan yok. Öksürük geçmek üzere. Nefesi büyük ölçüde düzeldi.

İlaç falan kullanmadı. Evde kendi kendine yatarak geçirdi. Sanırım normal prosedür böyle. Panik yapacak bir durum yok şu an için.
  • levpontryagin  (04.04.20 10:22:26)
Test yapınca ne olacak acaba? Velev ki evine geldiler test yaptılar pozitif çıktı. Ki muhtemelen pozitifsin. Sağlık sisteminden ne bekliyorsun? Tedavisi olmayan bir hastalık. Şu an nefes almakta zorlanıyorsun ama alıyorsun.

Hastanelerde cihaz olmadan nefes alamayanlar yatıyor arkadaşım. Kendine hastanede nasıl bir hizmet bekliyorsun acaba? Yaşlısı var kronik hastalıklısı var.

Ne yapmak istiyorsun? Hastaneye, sağlık çalışanlarına mı bulaştırmak istiyorsun?

Gez kardeşim hastane hastane genç yaşında. Bulaştır herkese. Rahatla.

İlacını vermişler. Evden çıkmamanı söylemişler. Bekleyeceksin bu kadar basit. Hastanede sana sihirli öpücük vermeyecekler. Aynı şeyi orada da yapacaklar.
  • denizgonen  (04.04.20 10:43:42)
Denizgonen + 1000

Hastane hastane gez diyen
Hakkini ara diyen arkadasi agzim acik okudum

Elestiricez diye bazen saglikli dusunemiyoruz maalesef

Testin poz olsa ne olacak
Bi sey degismeyecek

Tum dunya bu mantikla calisiyor su an. Ilaclarin da var, evinde dinlen.
  • Flipsflops  (04.04.20 11:00:11)
merhaba, bu durumu hafif atlatanlar bile, şiddetli grip/soğukalgınlığı semptomları ve nefes darlığı çekiyor.

bu hastalığı hafif atlatan insanların nefes darlığının 15 gün sürmesi normal diye söyleniyor, tabi öyle çok şiddetli değil, hafif nefes darlığı deniliyor.

eğer 15 gün sonra nefes darlığı hala geçmiyorsa hastaneye gidip yardım alman lazım deniliyor. yani 15 güne kadar ilaçsız bir şekilde iyileşmek normal diye söyleniyor.

bunlar benim son zamanlarda tv de duyduğum şeyler. test yaptılar, yapmadılar, sağlık hizmeti aldın, almadın, iyidir kötüdür olarak bir yorumum yok.

öte yandan hastalık çok hafif seyrederken bile anında yoğun bakımlık olan insanlar var ve bu ani kötüleşmenin sebini bilmiyoruz da dediler.

hastanede oksijen satürasyonuna baktılar mı?

eğer baktılarsa kritik eşikte olmayabilirsin. yani seni hastaneye de yatırsalar, yoğun bakımlık bir durumun olmayacağı için evdeki tedaviden farklı olmayacaktır.

eğer satürasyona da bakmayıp başlarından savdılarsa ona diyecek bişeyim yok ama test süreci 3 gün sürüyor diyolar, 3 gün hastanede karantinada kalıyolar diye duyuruyoz ama her an her dakika kanun kural nizam değiştiği için bilemiyoruz.

benim sana nacizhane bir tavsiyem var, hastanede servislerde kullanılan parmağa takılan, nabız ve satürasyon ölçen cihazlar var, 60 70 liradan başlayıp yükseliyor fiyatları.

bunun iş yapacak marka olanlarını, atıyorum, omron, aeg gibi(bunların tansiyon cihazı vb vb gibi bi çok ürününü gördüm hastanelerde satürasyon cihazı var mı bilmiyorum) satın al ve kendini kontrol et.

kontrol iyidir, psikolojik mi değil mi? psikolojinin ne kadar etkisi var yok bunları düşünmeyip net olarak kandaki oksijen miktarını öğrenirsin.

tabi hep aynı şartlarda ölçmen lazım otururken baz aldıysan hep otururken. çünkü hareket halinde efor sarfedince satürasyon değişir.
  • hem şişko hem deli  (04.04.20 11:13:21 ~ 11:23:17)
Bu hastalığın tedavisi yok. Evde kal geçmesini bekle. Benim de eşimin de grip halleri var ates de 37.8 e kadar çıkıyor ama bana ne yapacak hastane? Ne zaman solunum sorunum rahatsızlık seviyesine gelir o zaman gideriz dedik. Geçmeye başladı geçiyor gibi.

  • lion de la Turquie  (04.04.20 12:59:23)
denizgonen, hastane hastane dolaşmak gibi bi hedefim yok zaten. bu işin prosedürü benim durumumda olan birine en azından tomografi çekip karar vermektir. ailede net 30 yaşındaki birini kaybetmişken ve nefes darlığı başlamışken en azından ne kadar ilerlediğine bakılması gerekiyor akciğerde. bi de en azından kendi kendine nefes alabiliyosun denmiş. durum biraz daha ilerlediğinde alamayınca ölüm riski başlıyor zaten.

eniştem 2 defa hastaneye gitmişti test yapmadan göndermişlerdi. 3. defa gittiğinde ise hastaneye gelmekte çok geç kalınmış ciğeri çok kötü durumda dediler crp 260 olmuş ve bikaç gün sonra vefat etti. böyle bir şeye doğrudan şahitlik etmeme rağmen evin içinde aldığınız nefes yetersiz kalıp panik yaparak atılmanın nasıl bir şey olduğunu bilemezsiniz. maalesef bu çoğu ülkede böyle diyip eniştemin hayatını sistemdeki aksaklıklar yüzünden kaybettiğini göz ardı etmeyeceğim. test sonuçları tüm ailede 3 günün üzerinde geldi. sadece ateş ve öksürük olsa haklısınız. pozitif olsa bile hiçbi şey yapmadan eve gönderebilirler. ama nefes darlığı işin içine girince en azından tomografi sonrası verilmesi gerekiyor bu kararın.

@hem şişko hem deli, hayır oksijen satürasyonu da bakmadılar. ben karşı tarafı riske atmamak için tüm önlemleri alarak gittim zaten. ailemden birini kaybettiğimi belirttikten sonra ama corona kapma korkusuyla tüm prosedürleri çiğnediklerini düşünüyorum. benzerini ablam yaşadı eniştemde. işim gereği uzaktan doktorlarla çalışıyorum zaten. durumu ve belirtilerimi anlattığımda hepsi yoğunluk olmasına rağmen yaklaşım şekilleriyle prosedürü çiğnediklerini söyleyerek doktorların ve hastanenin ismini aldı. @denizgönden, yani beklediğim şey testin yapılıp sonu pozitifse doğrudan ona yönelik tedavi edici ilaçlar verilmesi. bana verilen şu anki ilaçlar doktor arkadaşlarımın dediğine göre tedavide iyileştirici olarak kullanılan ilaçlardan değil. gereksiz yerde hastanede yer kaplamak gibi bi hedefim de yok. ama buna en azından tomografi, oksijen satürasyonu vs tahlil yaparak karar verseler daha kabul edilebilir bi yaklaşım olurdu.

kronik rahatsızlığım olmadığı için ben kendimi bir şekilde ikna ediyorum ama aynı senaryoyu yaşayarak hayatını kaybeden damadına şahitlik ettiği için annemi rahatlatamıyorum. ona hiçbir şey yokmuş gibi davranıyorum kendimi bi yandan izole ederek tamamen.
  • altin yumurtlayan lavuk  (04.04.20 13:48:42 ~ 15:01:29)
altin yumurtlayan lavuk Burada sağlık sistemimizi savunmuyorum. Fakat tomografidir bilmemnedir, bunlar her kullanım sonrası bulaşma ihtimaline karşın kapatılıyor, dezanfekte ediliyor ve yeniden kullanıma açılıyor. Şu an olağanüstü bir durum söz konusu. Tomografi sırasına gireyim çekileyim durumu yok, üstüne yığılmayı da ekle. Gerçekten dünyanın hiç bir yerinde böyle salgın yığılmasını kaldıracak bir sağlık sistemi yok. Şu an senin yapacağın şey o ilaçları kullanmak, bir kaç gün sabretmek daha kötüye gittiğinde duruma gene bakılır.

Başın sağolsun, fakat şu an gerçekten kimsenin üzülen annenizi rahatlatacak durumu yok. Herkes ölüm korkusuyla ve gerçekten kötü koşullar altında çalışıyor. Rica ediyorum bu kadar da sinirli olmayın. Odanıza kapanın, sağlıklı beslenin, kimseyle temasa girmeyin ve psikolojik olarak rahatlamaya çalışın.
  • denizgonen  (04.04.20 14:38:50)
denizgonen, hocam sağlık sektörüyle doğrudan bir bağınız olarak içerden deneyimle bu yorumu yapıyorsanız saygı duyuyorum ama anlattığım her şey tamamen sağlık bakanlığı tarafından hastanelere verilen prosedürün ihlalidir. en azından oksijen satürasyonuna bakmak hiç ama hiç zor bir şey değil. sağlık çalışanlarına doğrudan danışarak ve onların da yorumuyla söylüyorum. bu yapılanların olağanüstü haldeki prosedüre bile uygun değil ne yazık ki.

şu an aldığım ilaçlar da yine doktor arkadaşlarımın deyimiyle corona karşısında tedavi edici etkisi bulunmayan şeyler. dün sadece ara ara olurken bugün yoğunluğu biraz daha arttı ve düzgün konuşamayacak şekilde nefesim kesilmeye başladı ve çok boğuk geliyor. ateş hala inmedi. öksürükte ise bir artış olmadı. insanlar panik olmasın diye çaktırmamaya çalışıyorum yapacak bir şey yokken kendimi daha iyi gösteriyorum. ablam bilmiyo bile hatta hasta olduğumu. bu şartlar altında sakin cevap veremiyosam kusura bakmayın.
  • altin yumurtlayan lavuk  (04.04.20 14:50:46 ~ 15:48:24)
Öncelikle çok geçmiş olsun. Testi yapmak zorundalar. Enfeksiyon hastalıkları uzmanları sizin gibi hastalık şüphesi ve hastalarla teması olan kişilerin test konusunda ellerinden geldikçe ısrarcı olmaları konusunda uyarıyorlar.

Geçen youtube'da bir video izlemiştim. Aile apartmanında sadece annesinde hastalık çıkan kişi youtube'a video yükleyip, ardından sağlık bakanlığını arayıp şikayette bulununca apartmanda bulunan 'herkese' test yapmışlardı. Yani size de kesinlikle test yapılması, tomografi ve kan sonuçlarınıza bakılması lazım.

Siz de sağlık bakanlığına şikayette bulunabilirsiniz -bu kesinlikle doktoru/hastaneyi şikayet etmek olarak algılanmasın ama durumu sağlık bakanlığına bildirmeniz lazım- tomografinize bile bakmamışlar.

Test sonucu pozitif çıkanların bir kısmı evet evlerine gönderiliyor ama tedavisi, kullanılan ilaçlar elbette ki farklı.

Hatta bakanlığın twitter hesabı var. Diğer kullanıcılara geri dönüş sağlamışlar lütfen sizde bakanlıkla iletişime geçin:

T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlıklı Çözüm (@sagliklicozum) adlı kişiye göz at: twitter.com
  • GoodMorningTeacher  (04.04.20 16:24:02)