Oyun dünyası

Mesela her biz ateride oynadık ps1'de. Şimdi şu kadar hz monitör 4k falan filan ama , bu teknolojide olay ne, 3 4 senede bir yazılımcı pixel mi açılıyor, madenden mi çıkarılıyor? Bianda yap işte gerçeğe en yakın halini

Bravo. Müthiş tespit.

Bir oyun, oynandığı platformun (Biglisayar, Playstation, xBox vs.) donanımının desteklediği kadar iyi olabilir.
Bir platformun donanımı, kullanılar elektronik parçaların desteklediği kadar iyi olabilir. Elektronik sektöründe de, oyun sektöründe de, donanım sektöründe de her geçen gün yeni bir geliştirme oluyor. Tüm bunların eşzamanlıya yakın ilerlemesi lazım ki düzgün bir şey çıksın ortaya.

Oynatabilecek bilgisayar yokken gerçeğe yakın oyun programlarsan zaten oyunu kimse oynayamacağı için batarsın.
  • himmet dayi  (23.03.20 09:06:41)
Olayı çok temelinden ve basitçe anlatayım.

Oyunlar birer yazılımdır. Yazılımlar ise donanımlar sayesinde çalışabilirler.

Bir yazılım büyüdükçe, farklı teknolojiler ve kütüphaneler vs. kullandıkça daha fazla donanım kaynaklarını kullanma ihtiyacı doğar. Haliyle yazılımın ilerleyebilmesi için donanımın da ilerlemesi gerekir.

Bu sadece oyunlar için geçerli değil tabiki. Günlük kullanılan yazılımlarda da benzer durumlar görülebiliyor. Örnek olarak Google Chrome çok fazla ram kullanır, ramin bittiği yerde geçici olarak diske yazmaya başlar. Haliyle Chrome eski bilgisayarlarda çok kasmaya sebep olur ki yeni bilgisayarlarda da rami tamamen kullanamasa da çoğunluğunu sömürür. Benzer şekilde 3d modelleme yapan uygulamalar da çok fazla ram tüketir.

Şimdi buradan tekrar oyun mantığına dönersek, bugün bile 10 sene sonrasının oyunu kodlanıp piyasaya sürülebilir ama bu oyuna erişecek kişi sayısı çok az olur. Oyun firmaları haliyle en fazla sayıda kullanıcıya ulaşmak istediği için ortalama veya ortalama üzeri donanım seviyesinde çalışacak oyunlar üretirler ki herkes isteyen herkes ulaşabilsin.

Dönemine göre daha fazla donanım isteyen bir oyun çıkmıştı Crysis, oyun o yıllara göre çok güzel olmasına rağmen neredeyse herkes kasma sorunu yaşadığını söylediği için kimse oyunu doğru düzgün oynayamadı.

Günümüzde kullanılan süper bilgisayarlar var, ev kullanımında belki 20 sene sonra göreceğimiz donanımlara sahipler. Bir oyun firması oyun yapıp sadece bu bilgisayarlarda çalışmasını hedefleyebilir ama kaç kişiye satabilir ? Veya tersten sorayım, bu bilgisayarlarda kullanılan yazılımları evimizdeki bilgisayarlar çalıştırabilir mi ?
  • ejderha kuyrugunun ucunda yanan ates  (23.03.20 14:04:11)