basit bir soru; alfa & alfa 1 değerleri?

David biriktirdiği 50 milyon liraya türkiye de, alfa adında bir ayakkabı şirketi kurar ve yılda ortalama 3 milyon lira kar elde eder.

aynı David yine Türkiye de 50 milyon liraya alfa 1 adında bir ayakkabı şirketi kurar ve yine yılda ortalama 3 milyon lira kar elde eder. fakat alfa 1 i kurduğu sermayeyi, yani 50 milyon tl yi ayakkabı şirketi için kiraladığı arazinin bir bölümünü 1 yıllığına kiraladığı için peşin alır. yani alfa 1 i bedavaya getirir.

alfa ayakkabı ile alfa 1 ayakkabı şirketlerinin değerleri aynı mıdır? aynı ise neden? aynı değil ise neden?

Hocam bu iki şirketin değerlerinin bence “kurulurken ödenen paranın nereden geldiği” ile zerre kadar alakası yok. Değerlerini ölçmek için gelir gider dengelerine bakmak lazım. İkisi de aynı oranda kâr ettiğini söylemişsiniz, kabaca eşittir diyelim. Şöyle bir örnek de verilebilir:

Ülkemizde Lcw markası muhtemelen prada dan daha çok kar ediyordur ama eşit kâr ettiklerini varsayarsak hangi firma daha değerlidir

Bir kg demir mi daha ağırdır yoksa bir kg pamuk mu
  • Kahir ekseriyet  (24.02.20 00:38:07)