[]

basit bir soru; alfa & alfa 1 değerleri?

David biriktirdiği 50 milyon liraya türkiye de, alfa adında bir ayakkabı şirketi kurar ve yılda ortalama 3 milyon lira kar elde eder.

aynı David yine Türkiye de 50 milyon liraya alfa 1 adında bir ayakkabı şirketi kurar ve yine yılda ortalama 3 milyon lira kar elde eder. fakat alfa 1 i kurduğu sermayeyi, yani 50 milyon tl yi ayakkabı şirketi için kiraladığı arazinin bir bölümünü 1 yıllığına kiraladığı için peşin alır. yani alfa 1 i bedavaya getirir.

alfa ayakkabı ile alfa 1 ayakkabı şirketlerinin değerleri aynı mıdır? aynı ise neden? aynı değil ise neden?

 
Hocam bu iki şirketin değerlerinin bence “kurulurken ödenen paranın nereden geldiği” ile zerre kadar alakası yok. Değerlerini ölçmek için gelir gider dengelerine bakmak lazım. İkisi de aynı oranda kâr ettiğini söylemişsiniz, kabaca eşittir diyelim. Şöyle bir örnek de verilebilir:

Ülkemizde Lcw markası muhtemelen prada dan daha çok kar ediyordur ama eşit kâr ettiklerini varsayarsak hangi firma daha değerlidir

Bir kg demir mi daha ağırdır yoksa bir kg pamuk mu
  • Kahir ekseriyet  (24.02.20 00:38:07) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.