Aloe veram soluyor.

20 gün güneş ve su hiç almadılar, sonra su verdikten iki gün sonra bir daha su verdim. 1 gün direk güneşte beklettim böyle oldu orta boydaki kökler.
En büyük kök sağlam. Bunların niye rengi soldu, dik durmuyo?
Toprağı çamur gibi neredeyse, Napayım?
Teşekkürler

Kendim yetiştiriyorum ama bitişiğimde bu bitkiyi satan var ve günde 50 kişiye bakımını tarif ederken duyuyorum. Günde bir saat güneş görecek. Günlük olarak azar azar sulanacakmış.
Ufak filizler çekilip çıkarılarak başka saksıya alınacak ve bu şekilde çoğaltılacakmış. Saksısı geniş tutulacakmış. Solmaya başlayan bitki için herhangi bir tavsiye duymadım ama genel bakımı bu şekildeymiş. Saksının geniş olması önemliymiş.

  • rezilrusfaadam  (15.02.20 21:02:47)
Resimde hepsi üst üst duruyor. Saksı içindeki köklerin durumu daha vahim olmalı. Genişçe bir saksıya alıp filizleri ayırın.

  • rezilrusfaadam  (15.02.20 21:03:57)
merhabalar, tabi ki bitkiyi görmek lazım ama anlattıklarınızdan ve fotoğraflardan anlaşılana göre susuzluktan dolayı genç olan aksamın kurumaya başlamış görünüyor, renk solması ve hacimde güçsüzlük köklerden su akışının sağlanmadığına işaret ediyor.
bitkiye daha fazla su vermeyin kök çürümesine neden olur özellikle bu mevsimde. direk güneş altında bitkiyi tutmayınız gövde kısmında yanıklar oluşabilir. ölen gövde yapılarına nispeten olgun olanlar sağlıklı görünüyor(fotoğraftan ne kadar yorum yapılabilirse).
Bitkiyi sıkı bir gözetime alın eğer olgun gövde aksamlarında da yumuşama ve hacimsizlik başlarsa kök çürümesi olması kuvvetli muhtemeldir, saksıdan çıkarıp köklere müdahale etmek gerekecektir. çok fazla müdehale etmeyin şimdilik ama dediğim gibi iyice gözlemleyin. unutmayın her canlı yaşamak için mücadele eder, bitkiyi kurtarmak için aşırı müdahaleden kaçının. saygılar.
  • sukulentinsan  (15.02.20 21:11:42)