Üç küçük kimya sorusu!

Merhabalar!

Bağımsız bir film ismi veya sıradan bir La Fontaine masalı gibi dursa da, bildiğiniz üç adet kimya sorum var sizlere. Konu başlığı stokiyometri, hatta dersin ismiyle söylersem 'Sınai Stokiyometri' olarak geçiyor.

Ekte yer alan fotoğrafta yazdığım ve eksiup'a da yüklediğim fotoğraftaki üç soruya dair çözümü, çözüme dair fikri, fikre dair yol gösterimi olan varsa, minnettar olacağım: eksiup.com

Var mıdır acaba bir göz atabilecek?

1. 1 mol CO ve 1 mol Cl2 reaksiyona giriyor, 1 mol COCl2 oluşuyor. Reaksiyon sonucunda 10 mol COCl2'miz olduğuna göre, 10 mol CO ve 10 mol Cl2 reaksiyona girmiş. 7 mol CO, 3 mol Cl2 reaksiyona girmeden kalmış.

ilk başta 17 mol CO ve 13 mol Cl2 varmış. %100 tamamlansaydı 13 mol Cl2 bitecek, 13 mol COCl2 oluşacak, 4 mol CO kalacaktı.

10 mol/13 mol = %76,9'u tamamlanmış. (b)

17 mol + 13 mol = 30 mol ilk gaz karışımımız, bundan 10 mol COCl2 oluşmuş. 100 mol gaz karışımından da 33,33 mol COCl2 oluşur bu durumda (c)

aşırı madde yüzdesinin tanımını hatırlamıyorum. yani %100 verim varsayımında kalacak olan 4 mol CO mu yoksa reaksiyona girmeden kalan 7 mol CO ve 3 mol Cl2'den mi bahsediyor bilemedim şimdi. (a)

3. hava ağırlıkça %79 N2 ve %21 O2’den oluşuyor diyelim. 1 kg HCl = 27,43 mol
Denkleme bakarsak, HCl molce ¼’ü kadar O2 ile reaksiyona giriyor, yani 1 kg (27,43 mol) HCl -> 6,86 mol O2. Bu stokiyometrik oran tabi, gerçekleşen değil. gerçekte %30 fazla hava kullanılıyormuş. Yani 6,86*1,3 = 8,91 mol (285 gram) O2 giriyor reaktöre. Bu da 1357 gram havaya tekabul ediyor (havanın %21’i O2’ydi). (a)
1 kg HCl + 1,357 kg hava giriyor, yani %42,4 HCl, %57,6 hava. Havayı da O2 ve N2’ye ayırıp HCl, O2 ve N2 olarak da verebiliriz cevabı. (b)

Tamamlanma %60’mış. Yani ilk başta 1 kg HCl + 0,285 kg O2 + 1,072 kg N2 var. O2 fazla olduğuna göre limitleyen HCl, HCl’nin %60’ı tükeniyor, %40’ı kalıyor. 0,6 kg HCl reaksiyona girdi, 0,4 kg kaldı yani reaksiyon sonunda oluşmayacak ama kap içinde kalacak.

0,6 kg (16,46 mol) HCl, 4,12 mol yani 0,132 kg O2 ile reaksiyona girecek (yukarıda 1 kg için hesaplamıştık). 0,285 kg O2 vardı ilk karışımda, 0,153 kg reaksiyona girmeden kaldı.

Denkleme bakarsak, reaksiyona giren HCl’nin molce yarısı kadar Cl2 ve su oluşuyor. 16,46 mol HCl’den 8,23’er mol Cl2 ve su oluşacak. Bunların kaç kg’a tekabul ettiğini bulunca reaksiyon sonucu oluşan gaz karışımının kütlesini bulmuş olacaksın. Reaksiyon sonunda kapta kalanlar bunlar + kaba girip de reaksiyona girmeden kalanlar (yukarıda hesapladıklarımız) (c)

2'yi çözmeye başladım ama saçma şeyler çıktı. yani CH4 çok çok az, S2 çok çok fazla çıktı, %80'i reaksiyona giriyor denmiş ama %80'iyle reaksiyona girecek kadar CH4 yok. ben becerememiş de olabilirim tabi de, soruda başka bilgi var mıydı?

bu arada çok fazla yuvarlama yaptım. kendin tekrar çöz istersen daha az yuvarlayarak. significant figure'lere dikkat etmedim. molekül ağırlıklarını fln da yuvarladım.
  • pati  (04.01.20 10:34:26 ~ 11:23:21)
@pati, çok teşekkür ederim. Bu şekilde anlatılsaydı, sanırım üçüyle de buraya sormadan başa çıkabilirdim. İkisi de iş görür aslında, tekrar teşekkür ederim. Yine de kalanına birazkafa yormak gerek.

İkinci soru için verilen bilgi de bu kadar, evirip çevirdim kaynağı çok ama daha fazlası yazmıyordu. Belki de cevap, gerçekten de çok saçma şeylerdir.
  • tel tokasini duzelten samuray  (04.01.20 18:02:17 ~ 18:02:52)