japonca öğrenmek

aynı anda 2 dil öğrenme konusundaki tecrübelerinizi duymak isterim.

1) fransızca ile japonca öğrenme süreci aynı anda yürütülebilir mi sizce?
2) kanji gerçekten zor mu?
3) sondan eklemeli gramer yapısı Türklerin işini çok kolaylaştırıyor mu?

her türlü kitap ve podcast önerisine açığım.

bu durumlarda söyleyecek bir cümlem var ama siliyorlar sonra "ofansif" oldugum icin.

2 dil ayni anda ancak 5-10 dil biliyorsaniz olabilir. yoksa ögreniyormus gibi takilir 1 sene sonunda hic bir sey ögrenemezsiniz. ögrenememekten kasit 100 cümle ezberlersiniz ancak.

fransizca basli basina zaten zor bir dil ki benim kendi düsüncem bu liseden sonra ögrenmek cok zor, cok efor isteyen bir sey. ama ögrenilebilir yeterli calismayla.

japonca ise basli basina bir hayat. belki yillarca sürecek bir sürec ve japonyada yasamadan ögreneilebilecegine zerre olanak vermiyorum.

10+ senedir almanyadayim, almancam cok cok iyi ama hala bir kelime defterim var cantamda sürekli tasidigim, yeni ögrendigim kelimeleri yaziyorum. benim ögrenme kavramimla baskalarininki uyusmuyor pek.

kisaca önce bir dilde karar kilin ve ögrenin. japoncaya eger o alanda calismiyorsaniz bulasmayin.
  • duygusuzromantik  (15.12.19 13:48:57)
Overlap yapmayacak ve farkli ailelere dahil olan diller paralel ogrenme konusunda cok sorun yaratmaz.

Overlap riski olan ve ayni ailedeki diller aynanda ogrenirken sorun yaratiyor.

Burda tek sorun zamam ve enerji.

Tek dil ogrenirken harcayacagin zamani bolup diger dile veriyorsun. Boylelikle ikisini ogrensen de ikisinde de bir yavaslik soz konusu oluyor ogrenme suresinde.

Tavsiyem 2 dil ogreniyorsaniz birini agirlikli dil secin. Yuzde 70inizi agirlik vereceginiz dile ayirin kalan yuzde30unuzu diger dile birakin.

Ayrica context ve ogrenirken duyu organlarinin kullanimi onemli oldugundan, bu iki dili ayni materyaller ayni ortamda ayni sekilde ogrenmeyin.

Baska defterde baska renkte kalemle ne bileyim baska oda kutuphane de calisin. Boylelikle beyin ayrimi raha rahat yapsin. Farkli dil ailesi olacagi icin de sorun cok olmaz.

Japonca konusunda yardimci olamadim. O dili ogrenmiyorum bilmiyorum.

Kulaktan duyma sunu biliyorum konusma ve duyma yazmaktam cok daha kolay oluyor japoncada. Gerci asagi yukari her dil icin gecerli bu.
  • AlsterWasser  (15.12.19 13:51:49)
duygusuzromantik, benim de planlarımda böyle bir çılgınlık yoktu. 6 ay japonya'da yaşama ihtimalim var. ciddi okur yazarlık seviyesinde olmasa da günlük işlerimi halledebilecek seviyede öğrenmek isterim.

  • altin yumurtlayan lavuk  (15.12.19 16:29:55)
Vaktiniz varsa kursa gidin derim. bir ara ismek'in ücretsiz kursu vardı ve sağ olsun çok iyiydi hoca.
1) Koyacağınız efora bağlı. Çalışınca ne olmaz, seven ne yapmaz?
2) Evet, zor
3) Hayır
  • ebabil curnatasi  (15.12.19 17:44:22)