Uğurböceği

Bugün evde bir tane uğurböceği buldum, soğuktan sığınmış. Kış günü dışarı bırakmaya içim elvermedi, ufak bi yuva yaptım ama tabi uzun süre bakamam :) Evde kediler var, öldürürler falan diye de endişeliyim. Yapılabilecek en makul şey ne olur? Şu anda değil de yarın gün içerisinde, daha sıcak bir saatte falan dışarı bıraksam ölür mü acaba? Sığınacak bir yer bulabilir mi? Kışın toplu halde kış uykusuna yatıyorlarmış sanırım, yakında bir yerde böyle bi grup olabilir mi acaba?

Bu böceklerle ilgili bilgisi olan var mı bana bi yol gösterse?

Kurtarma şansın yok maalesef. Ağaç biti ile besleniyorlar ve bu mevsimde soğuktan etkilenmeyeceği bir yerde kış uykusunda olması gerekirdi.

Bu mevsimde uyandığı için ve etrafta da ağaç biti olamayacağı için maalesef açlıktan ölecek.

Soğuktan sığınmaktan ziyade, senin evini kış uykusu için seçmiş yüksek ihtimalle. Fakat beklenmedik bir sebeple uyanmış.

Yapabileceğin en mantıklı şey, sıcak, kuytu bir köşeye, korunaklı şekilde bırakmak olur. Belki tekrar kış pozisyonuna döner? (hiç sanmıyorum ama..)
  • lisw  (09.12.19 21:37:41)
yaptığın evin fotoğrafını atsana :) bu elemanlar hatırladığım kadarıyla dünyanın en vahşi hayvanları sıralamasında ilk 5'teler. günde 500 tane bit mi ne yiyordu. aslında o kadar ponçik değiller yani. rengi kırmızı diye öyle görünüyor sadece :))) hatırladığın bir gül ağacı varsa onun yapraklarına bırak. güllerde hala duruyor bitler mevsim adam akıllı değişemediği için. biraz yer sonra yatar uyur heralde artık.

not: fotoğrafı bekliyorum
  • Tears of Devil  (09.12.19 21:57:13)
@Tears of Ya pek ev sayılmaz :) ufak kutu gibi bi şeye koydum biraz marul ve şekerli suyla.

i.hizliresim.com

@lisw Ağaç biti yemeleri şart mı peki? Teraryum gibi bir şeyde beslenebilir vs. gibi yazılar da okudum da bir iki yerde.

Şu durumda sıcakta tutup beslemeye çalışmanın manası yok mu yani? Tek ihtimal belki kış uykusuna geri döner diye dışarıya bırakmak mı?
  • buff  (09.12.19 22:04:51)
ahhaha havuc, dikkat et de tek seferde yutmasin bogazinda kalabilir

evde salon bitkisi varsa yapraklarin uzerine koy, kediler bulmmasa bile bir sure sonra olur zaten
  • exlibris  (09.12.19 22:52:58)
Dışarıya bırakmak değil, evin içinde bir köşeye bırakmanı kast etmiştim. Dışarıda zaten hareket edemez, sıcaklık değerleri çok düşük onlar için.

Ağaç bitinden başka bir besin kaynakları olduğuna dair bilgim yok maalesef.

Buff'ın söylediği gibi inanılmaz sayıda yaprak biti yedikleri için evde beslemeye uygun bir canlı değiller zaten. Ben eskiden beslemiştim, hatta yumurtladı bile ama yaşatmak çok zor yani.
  • lisw  (09.12.19 23:06:31)
keske bende olsaydi, yaprak biti dolu bir bitkim. bir de sunu buldum ise yararsa ww2.rspb.org.uk

  • bir varmis bir yokmus  (12.12.19 15:17:39)