akademikler verimlilik sırlarınizı bekliyorum

Merhabalar

Özellikle ödev tez makale yazarken kullandığınız programları-uygulamaları ve çalışma ipuçlarınınzı merak ediyorum.

Düzenli kalmak için ne yapıyorsunuz?
Notlar alıntılar nerede tutuluyor, senkron oluyor.

Mendeley mi zotero mu
Todo list mi Google keep mi
Pocket ve evernote vs?

Mesela kitap okurken not tutuyor musunuz sayfa sayfa mı bölüm bitince aklınızda kalanı mı yazıyorsunuz cümle cümle alıntı mı?

Son bir saçma soru alıntı yaptığınız makaleyi / kitabı komple okur musunuz? Ters köşe olmak da var sonuçta vakit sıkıntısı da var!

Akademide iş yapıyorsan kesinlikle Latex öğren.

  • nahtoderfahrung  (01.12.19 18:44:19 ~ 18:44:34)
zotero word eklentisi tek geçerim

her türlü notlar-alıntılar mutlaka elle deftere. akılda kalıcılığı ve anlama daha yüksek, çalışmalar mevcut bu konuda

pomodoroyu 40-5-15 diye editleyerek kullanıyorum

her gün öğlen 15 dakika güneşe çıkıyorum

bol su

alıntı yaptığım eseri komple okurum tabi. ama türkiyede makaleler-tezler gereksiz uzun oluyor, "literatür taraması" ya da benzeri adlarla çok uzatıyorlar ilgili ilgisiz, misal... adam üç dalda spor hocalarının x kişilik özelliğinde nerede olduğunu karşılaştırıyor. "spor nedir" on sayfa anlatmış. istatistikte hangi metodu kullandığını sayfalarca anlatmış. vs.
  • inekadam  (01.12.19 18:49:30)
Ben endnote kullanıyorum. Bunun dışında takip +1

  • westblack  (01.12.19 18:53:00)
@nahtoderfahrung hocam latex daha çok doğa bilimlerinde kullanılıyor sanıyorum. Sosyal bilimlerde faydalı olur mu?

  • FeykIM  (01.12.19 18:53:47)
mendeley ve onenote2016 (windows10'un onenote'u değil)

  • panamera  (01.12.19 18:58:50)
Ben Mendeley'den çok memnunum.

  • chitosan  (01.12.19 18:59:47)
@FeykIM, herhangi bi bilim dalıyla alakası yok döküman yazma programı o ve çok yaygın kullanılır :) elin alışırsa çok rahatlarsın.

  • nahtoderfahrung  (01.12.19 19:05:45 ~ 19:06:35)
Latex tabanlı olan overleaf.com u kullanıyorum makale yazmak için. Aynı anda birden çok kişi erisebildigi ve daha bir sürü ek özelliği olduğu için oldukça verimli oluyor.

Grameri kontrol etmek için de grammarly.com u kullanıyorum. Bu da gözden kaçan hataları bulma da oldukça faydalı.

Figür çizmek için Google inkscape kullaniyorum. Kullanımı oldukça basit ve güzel figürler cizilebiliyor.

Bunların dışında okuduğum makalelerde ki beğendiğim kalıpları da ayrıca bir Google doc sayfasına ekliyorum.
  • ciagra  (01.12.19 22:02:04)