ürün tasarım hakları

yurtdışında bir firma prototip olarak tasarladığım ürünlerin üzerine yattı. bir mekanik sistem gösterdiler ve bunun için geliştirdikleri bağlantı sistemini gösterdiler ben daha kaliteli bir malzemeden daha sağlam bir bağlantı elemanı geliştirdim ve prototipini yapıp gönderdim.

beni kendi ülkelerine davet ettiler ve cidden komik neredeyse tr'deki asgari ücret fiyatına çalış dediler, sarhoş kafa ile 'türkiye'deki finansal sıkıntıları biliyoruz' falan da dediler.

ben fiyatımı söyledim bundan geri adım atmam dedim onlarda bizde sen olmadan üretime başlarız dediler, kızıp geri döndüm tabi.

firmanın içinden bir arkadaşım benim tasarımım ile patent başvurusu yapacaklarını söyledi. benim yaptığım tasarımın geliştirilmesi gereken zayıf yönleri var ama onlarınkinin yanında Porsche gibi duruyor tabi.

şimdi benim be yapmam gerekir? bunlar patenti alsa ürünü piyasaya sürse belli bir ciro yapsa ben dava edip mailleri, yazışmaları vs gösterip hop bilader bunu ben tasarladım size tasarım faturası falan da kesmedim diye ilerde yüklenebilir miyim?

Filmin ismini hatırlayamadım ama aklıma silecek mekanizması fikrini ford a kaptıran mühendisin yıllarca mücadele edip en sonunda hakkını aldığını anlatan film geldi.

Soruya cevap: bilmiyorum,aynı dertten muzdarip olmuş biri var mi bakmak lazım.
  • emcekare olmadi einstein olsun bari  (29.11.19 23:27:44)
bence bir araştırın, hakkınızı almanız lazım.
ortada prototip var.
belli ki onu kullanacaklar, her şey ortada.
ciddi bir avukatla görüşüp hemen harekete geçin derim.
belki işin başında mahkeme işlerine bulaştığınızı görünce, bir tür tazminat ya da tasarım hakkı için bir miktar falan öderler mahkemeye gitmemek için.
  • blatta hiberna  (29.11.19 23:48:21)
Tasarım tesciline patent veya faydalı model hangisine uyuyorsa başvurun ama özellikle hepsini konunun hakimi avukat ile hızlı bir şey ile yapın. Sonra hemen şirket ile görüşün elinizdeki belgeler ile.

  • ykyt  (30.11.19 00:03:55)
*hızlı bir şekilde

  • ykyt  (30.11.19 00:04:36)
su andan sonra pek bir hakkiniz yok.

hata bu arada tamamen sizde, sirket etik olarak pek uygun gibi olmasa da kendisi acisindan cok mantikli bir sey yapiyor.

siz pazarligin tüm kozlarini vermissiniz adamlarin eline.

prototipten kasit sadece fiziksel ürünse zaten sinai haklar onlarda olur, eger isin fikir asamasindan, hesabina, oradan prototipine kadar sizinse dedigim gibi bunun haklarini almadan yollamak sizin hataniz.

ki bu durumda onlarin baglanti sisteminde sadeec malzeme degisikligi yapmissiniz. fikir aslen onlarin. su durumda normalde pek bir sey elde edemezsiniz. sadece prototip üstlenicisi oluyorsunuz.

su anda siz resmi olarak isin bir kisminda degilsiniz, fatura bile kesmemis bir kisisiniz. sirketlerin maillerini öyle mahkemelerde kanit olarak sunmak asiri zor bir sey, ki eger ekstra olarak bir sekilde endüstriyel sir kategorisine sokarlarsa siz öyle bir mahkemenin altindan pek kalkamazsiniz, ki zaten resmi olarak isin bir kisminda degil sadece bir nevi "ögrenci projesi" modunda islem görürsünüz, gönüllü katilimla.

sirket iyi niyetli duruyor su durumda benim görüsümce, size is teklifi yapilmis %99 sirketin teklifi lokal is kanunlarindaki minimum miktardir, bu durumda sirket size teklif yapmis ve siz reddetmis oluyorsunuz.
  • duygusuzromantik  (30.11.19 16:32:30)
bu arada unutmadan sirket eger patent basvurusu yaptiysa siz su anda basvursaniz bile gecersiz sayilacaktir basvurunuz.

  • duygusuzromantik  (30.11.19 16:34:33)
bu arada yine yazayim baska bir durumu, arkadaslarin bazilari cok extreme örnekler vermisler, ama o örneklerde durum genelde her bir tarafin eli cok güclü ve kredibilitesi yüksek olur.

örnegin adam arastirmacidir, patentleri vardir etc.

siz baska ülkeden dava acma kisminda en basitinden sorun yasarsiniz, bunu astiniz desek, türkiyede en ufak bir vergi cezaniz varsa bile kötü duruma düsersiniz. ki mahkemeye "ben fatura kesmeden sattim" derseniz sirket avukatlarini bir gülme alacaktir.
  • duygusuzromantik  (30.11.19 16:38:35)
@duygusuzromantik

baya br kafam karıştı sizin yazdıklarınızdan,

o ülkedeki avukatım tüm hakların senin ama davayı takip etmek için baştan 5-6keuro'nu alırım dedi.
tr'deki avukat arkadaşlarıma sordum firma olarak gittiğim için tasarım hakları senin sonuçta sen firma teklifini sunmuşsun onlar kabul etmemiş dediler. tasarım hakları senin firma üzerinde dediler.
kendi avukatım ile biraz sorunum var. diğer duyurularıma bakabilirsin. o sebeple daha danışmadım.

dediğiniz gibi olsa zaten benim gibi danışmanlar iş yapamaz. elbetteki müşteri güvenini kazanmak için prototip, çizim vs göndereceğim. yoksa adam bana güvenmez işi de vermez. ama ilgili ürünün tasarım hakları bendedir. yani firmamdadır.

bu arada fikir onların demişsiniz. yani durum şu
+ 'bi makine olsa böyle yuvarlak tekerlerin üzerine koysak hızlı gitse'
- dddkd ferrari yapar
+ 'fikir benim ama ben dedim makine olsun tekerlekler falan filan'

bu arada gider faturaları kestim kendi firmamdan. henüz tasarım faturası kesmedim.
bu arada yine beni davet ederken davet mektubunda açıkca yazdılar bu adam firmamınız mekanik tasarımcısıdır, bunla çalışıcaz vs vs diye.

belki duyurudan normal düz bir insanmışın gibi anlaşılabilir ama değilim. kendi firmam var. vs.
  • dedim dedim de kime dedim  (30.11.19 17:04:02 ~ 17:09:24)
@dedim

öncelikle avukatlara kurumsal olarak calisaniniz degilse bu islerde biraz skeptik bakmak gerekli avrupada.

belirtmemissiniz ama hangi ülke oldugunu avrupada geciyor diye düsünüyorum. asagi yukari bahsettiklerim benzer olur avrupada, almanya icin diyeyim ben garanti olsun. ama dedigim gibi asagi yukari benzer avrupa icinde.

1. haklar firmamda demissiniz. bunun icin gecerli olan kurallar var. ilki karsilikli bir sözlesme olmasi ve para transferi gerceklesmesi. sözlesmenin bazi kurallari var. acik acik belirtilmesi gereken kisimlari var. biri eksikse sözlesme eksik olur.

2. ben sizin belirtmeniz üzerinden gittim, size gösterilen x bir ürün varsa bu sema üzerinden bir sey gelistirmisseniz önce o patentli ürünün patent ya da lisansina sahip olmaniz gerekir. yoksa patent gecerli olmaz. yani varsa size gösterilen ürünün korumasini delmis olabilirsiniz.

3. sifirdan ürün gelistirmisseniz ve bunu para ve sözlesme olmadan yolladiysaniz burada belki sadece bu ürünün parasini alabilirsiniz ama o ürün sirkete gittigi ve sizin öncesindeki gelistirme sürecini kanitlama sansiniz olmadigindan patent onlarda kalabilir. salliyorum "rapid prototyping" hizmeti aldik, fiyati arttirmak istedi, memnun kalip is teklif etmemize ragmen kabul edilmedi ve su anda kötü niyetli dava aciyor seklinde savunma yapabilirler.

4. tahminim prototip icin belli bir miktar alabilmeniz olasi ama patent haklari karisik. ki patentin türü cok önemli, sadece dizayn/tasarim ise cok cok basitce ufacik bir degisiklik ile iddianizi gecersiz kilabilirler.

5. sizin durumunuzu anlamadim, sirket olarak mi sahis olarak mi görüsme yaptiniz? ürünü kim satti? ikisi bambaska hukuksal karsiliklara sahip(sirket tipine bagli).

6. mailler kanit degil sadece dijital döküman olarak sunulabiliyor. bu cok cok büyük bir hukuksal farka sahip. almanya dedim cogu ülkede benzer farkliliklar var. kisaca maillerin kanit olarak sunulmasi cok cok zor. sunulsa bile gecerli olmayacaklardir.

7. sizden önden 5-6 bin alacagini söyleyen avukatla performansa ve kazanca dayali anlasmaya calisin, bakalim kabul edecek mi? yani önden 0-500 euro, kazancin %50 si sizde seklinde. kazanacagina güvenen avukatlar cok fazla böyle dava aliyorlar almanyada. almanya disinda benzer oldugunu düsünüyorum ama emin olamam bu konuda.
  • duygusuzromantik  (30.11.19 20:48:14 ~ 20:48:30)
@duygusuzromantik

1- yaptığım tüm çalışmaları antetli firma dosyası altında yaparım yani tüm çalışmalarım, tasarımlarım, tasarım aşamaları antetli proje dosyam ile müşterime sunulur. buna fizibilite raporları vs dahil. ülke norveç. yani karşımdaki firmanın elinde benim firmam tarafından antetli dosyada hazırlanmış proje çizimleri var. aynı zamanda tabi bilgisayarda görebilmeleri için çizim dosyaları da var ki onlarda deneyebilsinler kendi bilgisayarları ile ki onu da yapamadılar ben yaptım.

2- doğrudur, şöyle düşün çevren var mühendislik kabiliyetin yok. bir şey tasarlamışsın ama bir fonksiyonu yok beni çağırıp bunu tasarla beraber ilerleyelim demişsin bende sıfırdan yeni malzeme ve yeni tasarımla bambaşka bir ürün geliştirmişim. ilgili ürünün hali hazırda 3. bir firmadan patentli olup olmadığını bilmiyorum. sorum sadece benim ve diğer firma arasında geçiyor.

3- sözleşmeyi orada imzalarız ve koşulları birebir konuşuruz diye anlaştık hep. o sebeple gittim zaten karşı tarafa ama tr'deki asgari ücret teklif edilince hakaret minvalinde bir şey oluyor. daha önceden kendi firmamdan gider faturaları kesmistim karşı firmaya. firma bu saçma teklifi yapınca bende onlara tasarım için istediğim fiyatı söyledim. onun üzerinden duyuruda bahsettiğim olay oldu yani. zaten standart olarak hiçbir firma son çizimi görmeden ödeme yapmaz doğal olarak. süreci ise yazdığım ara raporlar ile kanıtlayabilirim. çünkü her çalışmamdan sonra ara rapor (ingilizce) yazıp gönderdim. kaldı ki yine prototypes diye gönderdiğim kargolar var. yine firmanın davet mektubunda beni anlatırken prototip ve ürün geliştirme de çalıştığımız kişi ibaresi var. daha maillere vs girmedim. sistemli ve profesyonel çalışıyorum yani.

4- evet patent hakları biraz karışık doğru. merak ettiğim şey adamlar patenti aldı 2 yılda ciro yaptı diyelim. sonradan ortaya çıkıp benim dizaynım diye dava edebiliyor muyum? norveç'teki avukatıma göre evet. bende 2014'ten beri gidip geliyorum bence de evet ama avukat sadece dosya inceleme ücreti olarak 5-6keuro istiyor ki ben şu an bu masrafa girmek istemiyorum.

5- kendi şirketimi temsilen gittim. satış yok henüz. çünkü ben firma olarak ürünü tasarladım onlara fiyatımı söyledim kabul etmediler. böyle düşünebilirsiniz.

6- tr'deki ve norveç'teki avukatım maillerin tek ve yeterli delil olabileceğini söylüyor. bilemiyorum bu konuyu.

7- tr'deki avukatımda sorun yok. ama norveç'teki avukat dosyaya bakmak için 5-6keuro + saat başı 250euro ücret istiyor ve bunun herhangi bir deala bağlanması imkansız gibi hele benim gibi bir türk için. bir maili yazmak 4 saat sürüyor dedi bana sadece karşı taraf ile iletişime geçmek için. yani avukat masrafları uçuk. hiç girmek istemediğim bir yer.
ama işte norveç'te tüm şirket verileri açık ciro karlılık vs herkes görebiliyor belki karşı firma biraz ciro yaparsa o zaman girebilir. şimdilik çok bir cirosu yok firmanın.

genel bilgi olsun herkes görsün diye yazmaya çalıştım.
  • dedim dedim de kime dedim  (30.11.19 21:10:45 ~ 21:11:53)
burada böyle bilgilerle sidik yaristirma isini sevmiyorum ama yazdiklarinizin cogu pek relevant degil.

ilk bir konuya aciklik getireyim. norvec icin kesin konusmayayim, ab üyesi degil ama yanlis bilmiyorsam avrupa ici kurallar birebir gecerli patent konusunda.

sizin yazdiklariniz dahilindeki su andaki en önemli konus nda. nda varsa hic sanmam ama bir sans olabilir, nda yoksa sifir sansiniz var bence.

yani yazdiklarinizi okuyunca bazi konularda pek bilginiz yok intibasi olustu bende.

bunu yanlis anlamayin olabilir, bir cok sey tecrübe ile ögreniliyor.

1. sirketi temsilen gitti iseniz asgari ücret söz konusu degil(cok önemli burasi), yani eger asgari ücret alti önerselerdi ki 2000 tl %99,999 norvec asgari ücretinden düsüktür bu durumda kötü niyet seklinde argüman sahibi olurdunuz. ama sirket temsili oldugu anda outsource is yapan dis firmasiniz. fiyat konusunda minimal deger olmuyor. tamamen ticaret yani.

2. sizle diger firma arasindaki muhabbet patent sahibi kisiyi/firmayi baglamaz. isleminizde baska patentli parca varsa ki bu diger sirkete ait olabilir, lisanslamadan kullanmazsiniz. izin almadan patent basvurusu yapamazsiniz(bu durumun olacagini sanmiyorum).

3. "sözleşmeyi orada imzalarız ve koşulları birebir konuşuruz diye anlaştık hep." iste burada hataniz. ücret/fiyat almadan is yapmissiniz, nda imzalamamissiniz (nda yok diye kabul ediyorum). bu en kritik nokta. siz nasil bir sirkete ürün siparis verirken "siz bir bitirin fiyati konusuruz" derseniz sirket size kibarca küfür edecekse, siz firma sahibi olarak bunu yapmamaliydiniz.

4. avukat ister o paralari evet. sizinde böyle olmaniz lazimdi zaten sikinti burada, para pesin kirmizi mesin modunda. 4 saat süren mail olayindan biraz olayi anlamaniz lazim aslinda. cok sevmiyorum böyle seyleri konusmayi.

kisaca yani siz zaten kendinizce konuya hakim oldugunuzu ve bilgili oldugunuzu iddia ediyorsunuz, ben bildiklerinizin yanlis oldugunu söylüyorum cogunlukla. istediginiz yoldan gidebilirsiniz, beni baglayan bir sey yok. bu yolda kazancli cikacak tek bir kisi var, norvecli avukatimiz.
  • duygusuzromantik  (30.11.19 22:36:37)