https://emagaza-tdk.ayk.gov.tr/ >>> Bağlantınız gizli değil. - Ne demek bu?

emagaza-tdk.ayk.gov.tr adresine bilgisayarımda girebiliyorum ama teefonumdan girince görseldeki uyarı çıkıyor. (Neden? Fark nedir iki cihaz arasında?) Ve bir türlü siteye giremiyorum. Girebilmek için ne yapmalıyım. Gerçekten tehlikesi var mı sitenin? Böyle durumlarda:

- Tehlike olmadığına eminsem ne yapmalıyım?

- Tehlike olsa bile risk alırsam nasıl girebilirim?

sertifikanın süresi geçmiştir önemli değil o kadar

  • nahtoderfahrung  (01.11.19 23:10:20)
tehlike yok, gov.tr uzantılı ve sertifikası da yenilenmiş ekim ayında. yüksek ihtimal telefonun cache'de getiriyor sayfayı, geçmişi filan temizleyip bu uyarıdan kurtulabilirsin.

kurtulamıyorsan da siteye girebilmek için mavi butonun altında gelişmiş yazan yere tıkla, kabul ediyorum siteye devam et gibi bir yazı çıkacaktır ona tıklayıp girebilirsin siteye.
  • aziz dostum jack  (01.11.19 23:28:12)
tehlike yok, telefonunuzdaki android sürümünden kaynaklanıyor, çok yeni olmadığını tahmin ediyorum. olayın açıklaması şöyle;

internet siteleri, güvenli bağlantı sağlayabilmek için ssl sertifikaları alıyorlar. bu sertifikaları satan pek çok oluşum var, bunlara sertifika otoritesi deniyor: tr.wikipedia.org

kullandığımız cihazlar, bu sertifika otoritelerine güveneceklerini içlerine gömülü olan kök sertifikalardan anlıyorlar. yani ben x sertifika otoritesinden sertifika aldıysam, ama kullandığım cihazdaki yazılım (android, iOS, macOS, windows, gnu/linux vs.) x sertifika otoritesine güvenmiyorsa, yani x sertifika otoritesinin kök sertifikasını içinde barındırmıyorsa, bana sizin aldığınız mesajı veriyor. bu site bana bir sertifika gönderiyor ama ben buna güvenmiyorum diye.

girdiğiniz site, tübitak'ın kamu sertifikasyon merkezinden (www.kamusm.gov.tr) alınan bir sertifikayı kullanıyor; ve tahminen bu merkezin kök sertifikası yenilerde çıkmış durumda. yaşanan olay ise elinizdeki cihazın android sürümünün eskiliğinden kaynaklanıyor; üreticiler yeni sertifika otoritelerinin kök sertifikalarını cihazlara ancak yazılım güncellemeleriyle iletebiliyor. yani sizin kullandığınız işletim sistemi x tarihinden kalma, ama girmeye çalıştığınız sitenin sertifikasının otoritesi x + 1 tarihinde çıkmış, o zaman sizin cihazınız buna güvenmiyor.

tavsiyem alışverişinizi sıkıntı çıkarmayan bir cihazdan yapmanız, bir güvenlik problemi sebebiyle değil ama kafanız rahat olsun diye.
  • introducial  (02.11.19 00:18:53 ~ 00:19:34)