simge ve imge farki nedir?

felsefe, lacan.

Simge gözünle gördüğün şekil. Nesnel diyebiliriz. Coca Cola simgesini herkes aynı görür.
İmge kafanda kurduğun şekil. Bu da öznel. Senden başkası bilemez.

  • khan shabbir  (03.10.19 23:04:05)
Lacana göre simgelel imgesel ve gerçek diye 3 ana unsur vardır. Simgesel Gerçeği perdelemek için çabalar. İdeolojik meselele genelde simgeseldir. gerçekle simgesel arasındaki ilişki insanı imgesel düşünmeye sevk eder. Ayna evresinde kişi imgesel durumdadır. Fakat simgesel dil ile bozulur ve gerçeğe ulaşmak için simgesel ile girdiği bu çatışmada hep aynı yolu kullanarak imgeyi kullanır. Çok basite indirgenmiş olabilirim ama zizek okumaları bu kadar kalmış aklimda

  • olaylar olaylar  (03.10.19 23:21:58)
Imge=resim
Simge=harf
Olaylar olaylar bahsetmis. Aynada kendini goren cocuk imgede henuz ve her seyi kare kare biriktirir. yazi dunyasina gecince yani simgeye, bu sefer oykuleme yapar.
  • fempusay  (04.10.19 06:21:32)
genc arkadas lacan demis ama olaylar olaylar dışında kimse görmemis anlasilan. simge dil ile özdeştir ve kücük bebecik dilin alanına girdiginde, dili kullanmaya başladiginda aynı zamanda simgesel alanla ve bu alanın kurucusu Baba(nın Adı) ile tanısır, iktidara tabi olur.

imgesel (imaginary) olan ise, simgesel alan öncesidir, cocuk annesi ile mutlu mesut yasar, anne bedeni ve kendi bedeni ile kurdugu iliski daha icgüdüsel ve bu sebeple gercegin ve dilin baglayiciligi disinda kurgusal bir iliskidir.
  • proteus  (04.10.19 08:01:39)
simge kiz ismidir genelde siyah sacli bugday tenli olu... saka saka
simge gozle gorebildigin bir sekildir bir olusugu niteleyen sembol.

imge ise simgeyi gordugunde ( kiz olan degil :p) aklinda beliren dusuncelerdir.

kartal sembolu sekli gordun, gordugun sekil simge. aklina roma gibi selcuklu gibi kavramlar savasci topluluk guc ve para geldi bu nitelemeler toplulugu kumesine de imge denir. simgeni beyninde olusturdugu hatirlatmalar diyem.
  • turbo sadık  (04.10.19 09:35:04)