tavşanlar kulaklarından kaldırılır mı?

yakında 1 yaşına gircek bir lop tavşanımız var. bu zamana kadar kulaklarından asla kaldırmadık (acı çekceğini düşünerek) sırtından kavrayarak tutmaya çalışırdık --her ne kadar panik yapsa da...-- geçen gün muayane için veterinere götürdüğümüzde kulaklarından tutup kaldırarak muayane ettiler ve bunun olması gereken yöntem olduğunu defalarca belirttiler.

gerçekten bu konuda bilgisi olan var mı?

o cahil veterineri bir daha ziyaret etmemenizi oneriyorum, hatta hakkında sikayet bile yazabilirsiniz google'da.

"The first and most important rule of handling your rabbit correctly is to never pick him/her up by the ears, the scruff, legs or tail. It is painful and can cause serious damage."

"tavsanınızı elinize almanın en onemli kuralı asla onu kulagından, kuyrugundan, bacagından veya ensesinden kaldırmamaktır. bu acı verir ve ciddi zarara neden olabilir"

myhouserabbit.com
  • s0phiesw0rld  (11.09.19 19:20:55 ~ 19:31:41)
Kulaklarından kaldırmak nedir allaşkına:/ Bu doğru olsa bile karnından nazikçe tutup muayene etmek zor mu yani. Siz de sakın sırt derisinden çekerek kaldırmayın ne olur. Avucunuzla göbüşünden sırtından yumuşak yumuşak kavrayıp kaldırabilirsiniz.

Ne güzel tutup kaldırmış:encrypted-tbn0.gstatic.com
  • nick konusunda kararsizim  (11.09.19 21:00:22 ~ 21:41:41)
Uygun bir yöntem midir bilmiyorum. Ama boynundan tutup kaldırdığındaki rahatsızlığı kulaklarından tutup kaldırınca duymuyor.

  • Mirket  (11.09.19 21:11:25)
Bir elle poposuna yakın sırtından, diğer elle göğsünden (karnından değil) tutarak kaldırın. Doğru ve dengeli tutarsanız zaten rahatsızlık belirtisi vermeyecektir. Tavşanı bebek değilse tek elle tutmaya çalışmayın.

  • mikro patlama  (11.09.19 22:31:26)
Tavşan kulaktan tutulur, yani ilk kulaktan kavranır sonra diğer eller ile alttan yandan desteklenir. Kulaktan tutulur tabi ama gidip de dakikalarca kulağından tutup havada ayer çekimine karşı tutulmaz. Kulaktan kavrayıp kucağına alırsın, 3-4 saniyelik bir şey bu, bunda bir şey yok.

  • freedonia  (12.09.19 00:33:15)